Türk Telekom Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (12.11.2014)

Türk Telekom Hisse Önerisi

Türk Telekom’un sabit ses segmenti yıllar itibariyle daralma yaşarken, Şirket bu daralmayı hızla gelişen mobil ve genişbant segmentlerindeki yüksek performans ile telafi etmektedir.Türk Telekom’un net kârı, Şirket’in yüksek tutarlı borçları nedeniyle,döviz kurlarındaki dalgalanmalara paralel artıp azalabilmektedir. Net kârlılığı etkileyen bu faktör, Şirket’in yatırımcılar tarafından beğenilmesindeki ana nedenlerden biri olan temettü verimini negatifetkileyebilmektedir. 3. çeyrek mali tablolarını 22 Ekim’de açıklayan Şirket için, analizimiz aşağıdaki gibidir

Türk Telekom 3Ç14’de 319 milyon TL net kâr açıkladı (3Ç13: 236 milyon TL, 2Ç14: 801 milyon TL). Açıklanan tutar 314,5 milyon TL’lik tahminimizin hafif üzerinde ve 328 milyon TL’lik piyasa beklentisinin ise altında bulunuyor – Türk Telekom için “TUT” tavsiyemizi korurken, sabit ses segmenti gelirlerindeki uzun vadeli gerileme beklentimizi küçük bir oranda arttırmamızın sonucunda hedef fiyatımızı 6,53 TL’ye revize ediyoruz. Hisse, 2014T FD/FAVÖK marjı dikkate alındığında, 5,3x ile işlem gören uluslararası emsallerine kıyasla %6,6 primli olarak 5,65x ile işlem görmektedir.

Yıllık bazda kıyaslandığında parlak, çeyreklik bazda kıyaslandığında sönük net kâr – Yıllık bazda %34,9 artış gösteren net kârı destekleyen unsurlar, iyi performans gösteren mobil ve geniş bant segmentlerinin desteklediği net satışlardaki yükseliş ve büyük çoğunlukla kredilerin değerlemesinden kaynaklı kur farklarından oluşan finansal giderlerin gerilemesi (3Ç14: 464,1 milyon TL, 3Ç13: 549,9 milyon TL) olmuştur. 30 Eylül itibariyle Türk Telekom’un bilançosunda 6,6 milyar TL kredisi bulunup, bu tutarın %97,6’sı yabancı para kredilerdir. Bunun yanında, net kârdaki çeyreklik bazda görülen %60,2 düşüş ise yine kredilerin kur farkı hareketlerinden (3Ç14: 464,1 milyon finansal gider, 2Ç14: 237,5 milyon TL finansal gelir) kaynaklanmıştır.

Net satışlar yükseliyor – Mobil (yıllık bazda %18 yükseliş) ve geniş bant (%10 yıllık bazda) segmentlerinin olumlu performansının desteğiyle, konsolide net satışlar yıllık bazda %4,4 yükseliş göstermiştir. Üçüncü çeyrekte mobil segment müşteri sayısındaki 447.000’lik artış ile birlikte geniş banttaki 87.000’lik yeni müşteri kazanımı ve yıllık bazda %6 artan ARPU (abone başına ortalama gelir) de konsolide satışlardaki yükselişi pekiştirmiştir.

Operasyonel performans – Türk Telekom 3Ç14’de 1,34 milyar TL (yıllık bazda: %6,8, çeyreklik bazda: %11,4) FAVÖK elde ederken, FAVÖK marjı da %38,2 seviyesine (yıllık bazda: +90 baz puan, çeyreklik bazda: 170 baz puan) yükseldi. Yükselişte, önceleri zarar yazmakta olan mobil segmentteki olumlu operasyonel performansın da etkisi olmuştur.

Bizce – Türk Telekom, yüksek operasyonel kaldıracı nedeniyle öncelikle ölçeğini genişleterek istenilen kârlılık seviyesine ulaşmaya odaklanmış durumda. Bu amaçla, mobil ve geniş bant segmentlerindeki genişleyen müşteri tabanı ile birlikte, 4Ç12’den sonra FVÖK’de kârı yakalayabilen mobil segmenti de bu hedefteki ilk adımlar oluyor olabilir. Bununla birlikte, Şirket açısından daha pozitif olabilmemiz için sürdürülebilir kârlılık tarafında daha net sinyaller görmeyi tercih ediyoruz.

Şeker Yatırım 2014 Kasım Aylık Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN