Türk Telekom Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (24.10.2014)

Türk Telekom Hisse Önerisi – Halk Yatırım

Kur farkından kaynaklanan finansal giderlerdeki artış net karı baskıladı. Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde 319 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam, geçen sene aynı dönemde elde etmiş olduğu net kar rakamı olan 236 milyon TL’ye göre %35 artış gösterirken, bir önceki çeyreğin net karı olan 801 milyon TL’ye göre de %60,2’lik bir azalışa denk gelmektedir. Net karda bir önceki çeyreğe göre gerçekleşen daralma, kur farkı giderlerinden kaynaklandı. Şirketin açıklamış olduğu 3. çeyrek net kar rakamı, piyasa beklentisi olan 313 milyon TL’nin hafif üzerinde gerçekleşirken, bizim beklentimiz olan 340 milyon TL’nin altında kaldı. Net karın beklentilerimizin altında kalmasının nedeni, net finansal giderlerin tahminimizin üzerinde gerçekleşmesi oldu. Net finansal giderler, geçen yılın aynı dönemine göre %18 azalarak 3. çeyrekte 453 milyon TL olarak kaydedildi. Net finansal giderlerin 418 milyon TL’sini net kur zararı oluşturmaktadır.

Mobil ve genişbant gelirlerindeki artışın etkisiyle yıllık bazda gelirlerde %4,4’lük artış kaydedildi. Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde 3,51 milyar TL gelir elde ederken, bu rakam geçen yıl aynı döneme göre %4,4 (3Ç13: 3,36 milyar TL), bir önceki çeyreğe göre de %6,4’lük bir artışa (2Ç14: 3,30) işaret etmektedir. Gelirlerdeki bu artışın mobil ve genişbant gelirlerindeki artıştan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Segment bazında en yüksek artış mobil gelirlerde gerçekleşti; yıllık bazda
%17,6 ve çeyrek bazda %8,3 yükselerek 1,14 milyar TL’ye ulaştı. Genişbant segment gelirleri ise, yıllık bazda %10,3 ve çeyrek bazda %2,8 büyüme ile 922 milyon TL’ye yükseldi. Sabit ses gelirleri tarafında ise, düşüşün geçmiş çeyreklere kıyasla azalarak %10 seviyesinde gerçekleştiği ve bunun da yalın internet artışı ile dengelendiğini görüyoruz. FAVÖK Marjı yıllık bazda yatay kalarak %38,8 seviyesinde gerçekleşti. Türk Telekom’un FAVÖK rakamı, 3Ç14’te 1,36 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiş olup, yıllık bazda %4,4 artış göstermiştir. FAVÖK bir önceki çeyreğe göre ise %8,7 artış göstermiştir (2Ç14: 1,25 milyar TL).

Şirketin FAVÖK Marjı 3Ç14’te bir önceki yıl aynı çeyreğe göre paralel gelerek %38,8 seviyesinde gerçekleşti (2Ç14: FAVÖK Marjı %38). Segmentlere baktığımızda, sabit hat FAVÖK yıllık bazda %1,2 artarken, FAVÖK Marjı 100 baz puan iyileşme göstermiştir. Üçüncü çeyrekte mobil faaliyetler FAVÖK, bir önceki yıl aynı döneme göre %25,9 artarak 218 milyon TL seviyesine yükselirken, FAVÖK Marjının ise, bir önceki yıl aynı dönemdeki %17,8 seviyesinden bu çeyrekte %19 seviyesine yükselerek normalleşme yönünde olumlu sinyaller verdiğini söyleyebiliriz.

Şirket üçüncü çeyrekte 418 milyon TL net kur zararı yazdı. Şirket, TL’nin Euro ve ABD Doları karşısındaki değer kaybına bağlı olarak üçüncü çeyrekte 453 milyon TL net finansal gider kaydetti. Net finansal giderin 418 milyon TL’sini net kur zararı oluşturmaktadır. Şirket yönetimi 2014 yılında grup gelirlerinde yıllık bazda %3,5-4 arasında, FAVÖK’ün ise 5,0-5,2 milyar TL arasında gerçekleşmesini bekliyor. Ayrıca şirket, 2,1 milyar TL tutarında yatırım harcaması öngörüyor.

TTKOM için 7,00 TL hedef fiyat ile “EKLE” tavsiyemizi sürdürüyoruz. Türk Telekom’un 3Ç14 dönemine ilişkin açıklamış olduğu finansal sonuçlar, piyasa beklentilerinin hafif üzerinde gerçekleşirken, önemli kalemlerde iyileşmeler gözlemliyoruz. Mobil tarafta artan abone sayısı ve bu çeyrekte ara bağlantı ücretlerindeki düşüşün etkisinin kaybolması nedeniyle büyümenin hız kazandığını izliyoruz. Özellikle Avea tarafında güçlü büyüme ve devam eden güçlü abone kazanımlarının önümüzdeki dönemde iyileşmenin devam edebileceğine yönelik olumlu sinyaller verdiğini söyleyebiliriz.

Avea 224 bin abonenin numara taşıma ile geldiği 3. çeyrekte 447 bin adet yeni abone elde ederken, yılın ilk yarısında yaklaşık 1,25 milyon net abone kazancı gerçekleşmişti. Geçen yıl aynı çeyrekte %44 olan faturalı abone oranı %47 seviyesine yükselirken, abone kayıp oranının aynı dönemde %12’lerden %9’a indiği gözleniyor. ADSL tarafında ikinci çeyrekte 18 bin olan abone kazancı üçüncü çeyrekte 87 bin olarak gerçekleşti.Diğer taraftan, son dönemde ikincil halka arz beklentisi, hisse fiyatında baskı yaratmaya devam edebilir.

TTKOM’un tahmini değerini, İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemi ve Yurtdışı Benzer Piyasa Çarpanları yöntemlerine göre ağırlıklandırarak (%70 İNA, %30 Piyasa Çarpanları) 24,5 milyar TL olarak hesaplamaktayız. TTKOM hisse senetleri, bulduğumuz hedef piyasa değerine göre %13 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, TTKOM için daha önce verdiğimiz hisse başı 7,00 TL hedef fiyatımızı koruyor ve “EKLE” tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN