Türk Telekom Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (23.07.2014)

Türk Telekom Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Kârlılığı ve verimliliği yüksek mobil ve genişbant segmentlerinin performanslarının artıyor olması daralan sabit ses segmentindeki
kaybı dengelerken, kârlılığa da pozitif katkıda bulunuyor. Mobil segmentinde Şirket, ölçek büyütürken FAVÖK marjını da
arttırıyor. İkinci çeyrek verileri sonrasında hedef fiyatımız 6,80 TL ve tavsiyemiz “TUT” olarak devam ediyor.

Türk Telekom’un, daralan sabit ses segmentinin yerine kârlılığı yüksek mobil ve genişbant hizmetlerini alıyor olmasını pozitif
buluyoruz. Şirket’in konsolide satış gelirleri dikkate alındığında, sabit ses gelirlerinin payı 2008 yılında %51 iken bu oran 2013 yılında %26’ya gerilemiş durumda. Bununla birlikte kârlı segmentler olan genişbant ve mobilin payı ise 2008 yılındaki %37’den 2013 yılında %55’e yükselmiş durumda. Bu durumun, mobil segmentinde ölçeğin büyüyüp, marjların yükselmeye başlamasıyla birlikte konsolide kârlılığa daha da olumlu yansımasını bekliyoruz.

Düzenli ve yüksek oranlarda temettü ödüyor olması yatırımcılar için Türk Telekom’un cezbedici yanlarından biri... Türk Telekom, güncel piyasa değeri dikkate alınarak temettü verimini hesaplandığında, yedi yıllık temettü verimi ortalaması olarak %8,7 buluyoruz. 2014 yılı için temettü verimi beklentimiz ise %8,2 seviyesinde bulunuyor.

Yabancı para krediler, TL’nin değerinin yüksek oranda değiştiği dönemlerde net kâr üzerinde büyük ölçüde dalgalanmaya yol açıp, döviz kuru hassasiyetine neden oluyor… Türk Telekom’un 30 Haziran 2014 itibariyle 6,98 milyar TL olan toplam borcunun %94,9’u yabancı para kredilerden oluşuyor. Bu kredilerin dönem sonlarında değerlenmesinden oluşan kur farkı kâr ya da zararı, 1Ç14’de Şirket’in düşük net kâr açıklamış olmasını ve 2Ç14’de bu kârın oldukça yüksek bir seviyeye gelmiş olmasının temel nedeni oluşturuyor.

Şirket’in açıklamış olduğu güncel finansal tablolara göz attığımızda… Türk Telekom 2Ç14’de net kârını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %185,8 oranında arttırarak 801 milyon TL seviyesine yükseltti. Konsolide net kârdaki bu yükselişin ana nedeni TL’deki 2. çeyrekte görülen değerlenme ile birlikte önceki dönemlerde yazılan kur farkı zararına kıyasla bu dönem kur farkı geliri yaratılmış olmasıdır. Bununla birlikte, ara bağlantı ücretlerine 2013 yılının ortalarında getirilen sınırlama ile birlikte, Şirket’in konsolide gelirleri 2Ç14’de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,3 oranında gerilemiştir. Bu tutarın detayına baktığımızda sabit ses segmenti gelirleri yıllık bazda %10,1 oranında daralırken, genişbant ve mobil gelirleri sırasıyla yıllık bazda %6,94 ve %5,06 oranında artış göstermiştir. Bunun yanında Şirket’in konsolide FAVÖK’ü 2Ç14’de yıllık bazda %0,2 oranında gerileme gösterse de FAVÖK marjı, genişbant ve mobil segmentlerinin payının artmasıyla birlikte %36,5’e yükselmiştir (2Ç13: %36,1, 1Ç14: %34,3). Bu tutarın kırılımına göz attığımızda sabit segmentin genelinde FAVÖK tutarı yıllık bazda %0,9 oranında gerilerken, mobil segmentinde yıllık bazda %76 yükseliş gösteren data kullanımı ve faturalı hattın desteklenmesiyle artan kârlılık sonucu FAVÖK yıllık bazda %13,1 oranında artmıştır.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN