Türk Telekom Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (05.02.2014)

Türk Telekom Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Kur Farkı Zararı…

Türk Telekom (TTKOM.TI) 2013 yılının son çeyreğinde 260 milyon TL net kar açıklayarak bizim beklentimiz olan 293 milyon TL nin altında ancak piyasa beklentisi olan 263 milyon TL’ye paralel net kar açıklamıştır. Şirketin açıklamış olduğu 4Ç karı bir önceki senenin aynı dönemine göre %56,7 azalış kaydetmiştir. Net karda azalış büyük ölçüde kur farkı zararından kaynaklanmaktadır.

Şirketin gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,98 ve bir önceki çeyreğe göre ise %2,8 azalış göstererek 3.296 milyon TL gerçekleşmiştir. Satışlardaki yıllık büyüme büyük ölçüde GSM ve ADSL gelirlerinden gelmektedir. Mobil segment gelirleri ise rekabetteki rasyonelleşmeye ve artan abone sayısına rağmen mobil ara bağlantı ücretlerinde indirime bağlı olarak son çeyrekte yıllık bazda %2,8 oranında artış göstererek 922 milyon TL’den 943 milyon TL’ye yükselmiştir. Çeyreklik bazda ise GSM
gelirleri %3 azalmıştır.

Mobil tarafta şirketin operasyonel verilerini incelediğimizde karma ARPU bizim beklentimiz olan 22,7 TL’nin altında 22,3 TL gerçekleşmiştir. Öte yandan abone sayısına baktığımızda AVEA’nın abone sayısı 2013 yılında 1 milyon artarak 14,5 milyona ulaşmıştır. Sabit hat abone sayısı düşüş göstermeye devam etmiş ve bir önceki sene sonuna göre 1,1 milyon (%7,9 senelik düşüş) azalarak 12,5 milyona gerilemiştir. Ayrıca sabit ses ARPU 2013 yılında beklentimiz olan 21,8 TL’nin hafif aşağısında 21,7 TL gerçeklemiştir ve bir önceki senenin ARPU değeri olan 22,4TL’nin %3,3 altındadır.

Şirket son çeyrekte bizim beklentimiz olan 1.127 milyon TL’nin üzerinde ancak piyasa beklentisi olan 1.289 milyon TL’ni altında FAVÖK rakamı açıklamıştır. Geçen senenin son çeyreğinde %35,8 olan FAVÖK marjı ise 2013 son çeyrekte iyileşme göstererek %36,5’e yükselmiştir.

Türk Telekom’u dengeli büyümesi nedeniyle beğeniyoruz. Paritelerdeki sert hareketlere bağlı kar/zarar tablolarındaki değişimlere rağmen (borçlarının %89’u yabancı para cinsinden) faaliyetlerinden sürdürülebilir kar ve nakit yaratması şirketin güçlü yanları olmaya devam edecektir.

Açıklanan 4. Çeyrek finansalları ışığında Türk Telekom için “TUT” önerimizi ve  6,80 TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN