TSKB Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (03.08.2014)

TSKB Hisse Önerisi – Ziraat Yatırım

“TSKB’nin Net Dönem Karı 2Ç2015’te Tüfe Endeksli Tahvillerin Katkısıyla Çeyreksel Bazda %22,6 Oranında Artış Kaydetti…”

Öneri : “EKLE”

TSKB’nin net dönem karı 2015 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %22,6 oranında artarak 115,5mn TL’ye yükselmiş ve hem beklentimiz olan 107mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 110mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada faiz gelirlerinin beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. TSKB’nin net faiz gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %21,7 oranında artarak 161,9mn TL’ye yükselmiştir. Bu artışta, yerel para cinsinden toplam menkul kıymetlere oranı %36 olan TÜFE’ye bağlı tahvillerden elde edilen faiz gelirlerinin önemli katkısı olmuştur. Diğer taraftan, Nisan ayında ihraç edilen Eurobond net faiz gelirlerinin daha yüksek çıkmasını engellemiştir. Banka’nın 2Ç2015 dönemindeki temettü geliri 20,2mn TL ile 1Ç2015’teki 13mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek net karı desteklemiştir. Buna ilaveten görece düşük kredi büyümesinin de etkisiyle azalan genel karşılıklar, kredi değer düşüş karşılığının gerilemesine neden olmuştur. Banka, yılın ilk çeyreğinde 43,3mn TL’lik takibe düşen kredi için karşılık gideri ayırmış ve karşılık gideri 54,1mn TL ile yüksek seviyede gerçekleşmişti. Diğer taraftan, 2Ç2015’te swap maliyeti nedeniyle kaydedilen 11,7mn TL menkul kıymet alım satım gideri ise TSKB’nin dönem karının daha yüksek çıkmasını engellemiştir. Banka’nın artan karlılığa bağlı olarak özsermaye karlılığı çeyreksel bazda %20,4’e yükselirken, aktif karlılığı %2,6’ya çıkmıştır. Özsermaye Karlılığı Banka’nın yılsonu hedefi olan %17’un üzerindedir. TÜFE endeksli tahvillerin 64 baz puan olumlu etkisine karşın, Nisan ayındaki eurobond ihracının 25baz puanlık olumsuz etkisi Net Faiz Marjını baskılamıştır. Banka’nın Net Faiz Marjı %3,6 olarak gerçekleşmiştir. Banka 2015 yılı için %4 olan Net Faiz Marjı hedefini %3,8’e indirmiştir. TSKB 2015 yılının ikinci çeyreğinde bedelsiz sermaye artırımına gitmiş ve hisse fiyatı değişmiştir. TSKB iç in hedef piyasa değerinde bir değişikliğe gitmezken, hisselerin bölünmesine istinaden daha önce 2,50TL olan hedef hisse fiyatımızı 2,15TL olarak düzeltiyor ve daha önceki “EKLE” önerimizi koruyoruz.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN