TSKB Hisse Önerisi / Ata Yatırım – (11.02.2014)

TSKB Hisse Önerisi – Ata Yatırım

İstikrarlı ve dirençli iş modeli arayan yatırımcılar için…

Avantajlı fonlama olanağı bankanın daha dirençli ve sektörün üzerinde kar marj yaratmasına olanak sağlıyor (TSKB %4.2 – sektör %3.7).

Sektörün çok altında seyreden takibe düşen krediler rasyosu (TSKB %0.4 – sektör %2.7) ve üzerinde seyreden sermaye yeterlilik
rasyosu (TSKB %18.5- sektör %15.3) varlık kalitesinin endişelendirici olduğu dönemlerde koruyucu olacaktır.

Sektör üzerinde ve istikrarlı özsermaye karlılığı yaratma (2013 TSKB %18- sektör %14.2).

Avantajlı fonlama olanağı… Düşük maliyetli ve uzun dönemli fonlanma imkanı TSKB’nin daha uzun dönemli kredi vermesine imkan tanıyor ve daha istikrarlı fonlama-kredi farkı bankanın sektör üzerinde ve dirençli marj yaratmasına yardım ediyor. 2014’de bankanın sektör içinde marj oranını %4 üzerinde tutacak nadir bankalardan biri olacağını düşünüyor ve TSKB için %4.0 marj tahmin ediyoruz (yıllık bazda sadece 20 baz puan azalma).

Sektöre kıyasla daha iyi varlık kalitesi…%0.4 ile sektörün %2.7’lik ortalamsının çok altında bir takipteki kredi oranına sahiptir. 4Ç14’de bu oranda çeyreklik bazda 16 baz puanlık bir artış olsada banka yönetimin beklentilerine paralel olarak bir kereye mahsus bu varlık kalitesi bozulmasının 2014 birinci yarısından itibaren düzelmesni bekliyor ve banka için 2014’de %0.35 takipteki kredi oranı öngörüyoz.

Geçmiş performanslar ile kanıtlanmış sektör üzerinde ve istikrarlı özsermaye karlılığı yaratma yeteneği...TSKB sektörde en yüksek karlılık yaratan bankalardan biri olarak 2005-2013 yılları arasında ortalamada %19 özsermaye karlılığı yaratmıştır. Banka 2013 %18 özsermaye karı yaratmıştır ve 2014 & 2015 için tahminimiz sırasıyla %18 ve %19 seviyesindedir.

Hisseyi araştırma kapsamımıza ‘AL’ tavsiyesi ile ekliyoruz… Hisseyi ‘AL’ olarak araştırma kapsamımıza ekliyoruz ve 12 aylık hedef fiyatımız olan TL2.26/hisse, %24 yukarı potensiyel taşıyor. 2014 tahminlerimize göre hisse P/DD 1.09x ve 6.6x F/K işlem görmektedir. TSKB diğer bankalara göre %25 primli işlem görse de; 1) bankanın kendine has iş modeli, 2) sektör üstü
özsermaye karlılığı, 3) sektöre kıyasla daha iyi varlık kalitesi ve 4) kuvvetli sermaye yapısı bu primi açıklamaktadır.

Yatırım Tezi

Düşük Maliyet ve Uzun Vadeli Fonlama… Aralık 2013 itibariyle, TSKB’nin fonlarının %94’ü ortalama vadesi 12 yıl olan uzun vadeli borçlanmadan oluşmaktadır. Bu uzun vadeli borçların %91’i Türkiye Hazinesi’nin garantisi altındadır. Bankacılık sektörünün fonlamasının %55’ini oluşturan 3 aydan kısa vadeli mevduatlar ile karşılaştırıldığında, TSKB’nin ortalama 12 yıl vadeli fonlaması bankanın toplam fonlarının %66’sını oluşturmaktadır.

Dirençli Net Faiz Marjı… Uzun vadeli fonlama bankaya uzun vadeli kredi verme imkanı yaratmaktadır. Bu durum, kredi faizlerinin daha az oynak olmasını ve net faiz marjının dirençli kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca, ticari ve tüketici bankacılığı segmentinde aktif olmaması faiz marjlarını korumasına yardımcı olmaktadır. Önümüzdeki iki yıl boyunca, TSKB’nin Türk Bankacılık Sektörü’nde NFM’ını %4 üzerinde tutabilecek bir kaç bankadan biri olmasını bekliyoruz.

2014 yılında, TSKB’nin net kredi makasının %3.5 olmasını öngörüyoruz. (2013: %3.6) Ayrıca, faizlerin arttığı bir ortamda, bankanın menkul kıymet portföyünün %73’ünü oluşturan “değişken faizli menkul kıymetler”in NFM’ını destekeyeceğini düşünüyruz. Buna ilaveten, portföyün %26’sını oluşturan TÜFE endeksli tahviller, enflasyonun arttığı bir ortamda daha yüksek getiri sağlayacaktır. 2014 yılında, NFM’in 20 baz puan gerileyerek %4.0 olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. (Şirket Yönetimi Hedeflemesi: Yatay NFM)

Vade ve kur uyumsuzluğu bulunmamaktadır… TSKB, fonlamasını verdiği krediler ile eşleştirdiği için kredi portföyünde vade ve kur uyumsuzluğu bulunmamaktadır. Toplam varlıkların ortalama vadesi 5.5 yıl olup, %67’si döviz cinsi varlıklardır. Yükümlülüklerin ise ortalama vadesi 12 yıl olup %71’I döviz cinsi yükümlülüklerdir.

Güçlü Özsermaye karlılığı… TSKB sektör en yüksek karlılık yaratan bankalarındadan biri olarak 2005-2013 yılları arasında ortalamda %19 özsermaye karlılığı yaratmıştır. Banka 2013’de %18 özsermaye karı yaratmıştır ve 2014 & 2015 için tahminimiz sırasıyla %18 ve %19 civarındadır. Şirket yönetiminin 2014 hedefi, düşük tek haneli kar büyümesi ve %17-18 seviyesinde özsermaye karlılığı yaratmaktır. 2014 yılında kar büyümesi beklentimiz %10.8’dir. (2013 kar büyümesi: %6.1)

Son zamanlardaki düzenleme & denetleme baskısından etkilenmemektedir… Özel iş modeli sayesinde, TSKB bankacılık sektöründe, son zamanlarda açıklanan mevzuat değişikliklerinden etkilenmeyecek tek bankadır. KOBİ ve ihracat kredilerine yönelik ayrılması gereken karşılık oranlarındaki azalma bankayı olumlı etkileyecektir. Banka, Tüketici Koruma Kanunu’ndaki değişikliklerinden de etkilenmeyecektir. Ocak 2014’ten itibaren uygulanacak olan Basel III kapsamındaki SYR oranında da bir değişiklik beklememekteyiz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Ata Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN