Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (25.04.2013)

Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi – Halk Yatırım

12 Ay Hedef Fiyat 13.00

Doğuş Şirketler Grubu’nun önemli üyelerinden olan Doğuş Otomotiv, sektöründe Türkiye’nin en geniş marka ve hizmet ağına sahiptir. Volkswagen grubu bünyesindeki tüm markaların başarılı performansı şirketin net karını 2012 yılında %81 oranında artırmıştır.

Son üç yıldır Avrupa otomotiv pazarındaki daralma talebi etkileyecek önemli risk olarak karşımıza çıkmaktadır. (Otomotiv sektörü hakkında ‘’Negatif’’ bilgilendirmemiz de rapor içinde yer almaktadır.) Ekonomik konjonktüre oldukça bağımlı olan otomotiv sektörü satış hacimleri Mart 2013’te Avrupa pazarında %10 daraldı.

Düşük otomotiv kredi faizleri talebi artırmaktadır. Şirketin sahip olduğu yeni ve geniş araç portföyü ile sıfır kilometre araç pazar payı düşük faiz oranlarının etkisiyle artarken, servis ve yedek parça satışı gibi sunduğu yan hizmetler de karlılığa destek olmaya devam ediyor.

Şirket 2012 yılında 126bin araç satarak geçen sene aynı döneme göre satışları %11 oranında artırmıştır. 2012 yılında FAVÖK %19 oranında artış gösterirken, şirket düşük talep döneminde iç pazar payını artırma başarısı göstermiştir. Otomotiv sektöründe 2013 1. Yarıda yüksek talebin, 3. çeyrekten sonra daralmanın yaşanacağını düşündüğümüzden şirketin 2013 yılı araç satışlarını 120 bin-130bin olarak tahmin ediyoruz.

Katalizör:

• Faiz oranlarındaki düşüşün otomotiv kredilerine yansımasının devamı

• Yükselen yurtiçi pazar payı

Risk Faktörü:

• Daralan Avrupa otomotiv pazarı

• 2012 senesi başından itibaren, BIST100 hisseleri arasında en iyi performans (+%340)

Raporun tamamı için tıklayın.

Halk Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN