Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (17.05.2013)

Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Öneri: TUT
Hedef Fiyat: 14,40 TL

Doğuş Otomotiv’in 2013 yılının ilk çeyrek net kâr rakamı, yıllık olarak 12.2% düşüş gösterek 64 milyon TL olarak açıklandı. Şirket’in açıklamış olduğu tutar 68 milyon TL olan beklentilerimizin biraz altında ve 59 milyon olan piyasa beklentisinin ise üzerinde gerçekleşti. Net kâr tutarındaki düşüş sermayeden pay alma yöntemiyle muhasebeleştirilen iştiraklerin karlılığındaki azalış ve büyük çoğunlukla kur farkı ve temettü gelirlerinden oluşan finansal gelirler tutarındaki düşüşten oluşmaktadır.

Net satışlar 2013 yılının ilk çeyreğinde dikkate değer bir yükseliş göstererek geçen yılın aynı dönemine kıyasla %31.8 yükseliş gösterdi. 1Ç13’de toplam otomotiv pazarında %11.4 ve Doğuş Otomotiv’in güçlü olduğu otomotiv segmentinde geçen yıla oranla %17.3 büyüme gerçekleşti. Net satışlardaki bu yükselişte etkili olan iki durumdan birisi; öncesinde otomotiv segmentine bir alternatif olarak görülen hafif ticari araç segmentinde gerçekleşen vergi artışı sonucunda otomotiv segmentinde yaşanan büyüme olarak gösterilebilir. Bir diğer neden ise, Doğuş Otomotiv’in, toplam otomotiv pazarında 2012 yıl sonunda %11.4 olan pazar payını 30 Nisan 2013 itibariyle %13.6’ya çıkarması oldu.

Buna mukabil, 1Ç13’te hafif ticari araç pazarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %0.1 daralma gerçekleşti. Buna ilaveten, geçtiğimiz yıl %18.2 daralan bu pazarda, Doğuş Otomotiv 1Ç13’te pazar payını %11.8’e yükseltti (2012’de %9.7). Bu suretle, 2013 yılı içinde bu segmentte bir büyüme beklemezken, Doğuş Otomotiv’in pazar payını arttırarak 24.000 adedin üzerinde satış gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN