Tüpraş Hisse Önerisi / Ekinciler Yatırım – (10.05.2013)

Tüpraş Hisse Önerisi – Ekinciler Yatırım

Hedef Fiyat 58,00

• Tüpras’ın 2013 yılı 1.çeyrek net kar beklentisi 177 milyon TL olmakla birlikte sirket ilk çeyrek finansallarını 14 Mayıs’ta açıklayacak. (Açıklanmasının ardından hedef fiyat yeniden revize edilecektir.)

• Mali Analiz: Tüpras 2012 4. çeyrekte beklentilerin üzerinde 482 milyon TL net kar açıklayarak çeyreklik bazda %49’luk bir kar artısı yasandı. Artısta yatırım tesvikine baglı ek gelirin etkisi oldugu gözlenmektedir. Ham petrol arzına bakıldıgında, özellikle Avrupa’da azalan tüketim ve WTI ile Brent petrol fiyatları arasındaki farkın açılması gibi sebeplerden dolayı 2012 yılında 1,49 milyon varil/gün kapasiteye sahip rafineri faaliyetlerine son verildigi görülmektedir.

Bu durum Akdeniz rafineri marjlarına olumlu etki ederken, diger yandan <ran’a uygulanan yaptırımlar ise rafineri marjlarına olumsuz etki etmistir. Sirketin 2012 yıllık satıs gelirleri, 2012 yılında satıs hacimlerinde ulasılan miktarsal artısların yanı sıra, döviz kuru ve uluslararası petrol ürünleri fiyatlarının geçen yılın üzerinde olusmasının da etkisiyle %15,4 artarak 47 milyar TL olarak gerçeklesti. Residuum Upgrade projesinde (RUP) tamamlanma oranı %54’e yükseldi.

• Enerji Bakanı Yıldız, Nisan ayında Tüpras’ın Irak’ta petrol alımını 3,5 milyon’dan 4 milyon tona çıkarabilecegi açıklamasında bulundu.

• 2012 yılında Fuel Oil Dönüsüm Projesi dahil olmak üzere toplam 1 milyar 751 milyon TL yatırım harcaması gerçeklestirilmis olup, 2014 yılında devreye alınması planlanan Fuel Oil Dönüsüm yatırımının %54’ü program paralelinde
tamamlanmıstır.

Degerlendirme: Rafineri marjlarındaki iyilesmenin yanında olumlu buldugumuz finansalları petrol fiyatlarında yükselis ve yatırım tesvikinde artıs baz alındıgında TUPRS hisseleri için tavsiyemiz “Endekse Paralel Getiri” olarak devam etmektedir. Hisse için yeni hedef fiyat 58,0 TL olarak belirlenmistir. Hisse 8,91× F/K ve 2,69× PD/DD ile islem görmektedir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN