Halk Bankası Hisse Önerisi / Ekinciler Yatırım – (10.05.2013)

Hedef Fiyat 23,50

• Mali Analiz: Halkbank yılın ilk çeyreginde beklentilerin üzerinde 713 milyon TL net kar açıklayarak geçen yılın aynı dönemine göre karını %31 artırmıs oldu.  Beklentilerden daha güçlü gerçeklesen 181 milyon TL tutarındaki menkul kıymet satısı kaynaklı ticari karları ile daha düsük karsılık giderleri karın beklentilerin üzerinde açıklanmasını sagladı. Bankanın 328 milyon TL büyüklügünde serbest karsılıgı bulundugu için Rekabet Kurulu’nun 90 milyon TL tutarındaki cezası için karsılık ayırmadıgı gözlenmektedir. Bankanın ilk çeyrekte net faiz marjı 39 baz puan daralma ile %5,3 olarak gerçeklesti. TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin getirisindeki düsüs ve diger TL cinsi menkul kıymet getirilerindeki gerileme net faiz marjındaki daralmanın temel sebepleri oldu. Halkbank yönetimi bu yılın tamamı için %5,0-5,2 net faiz marjı aralıgının elde edebileceklerini düsünüyor.Banka TL kredilerde yılbasından beri %7 büyüme saglarken mevduat büyümesi %1’de kalırken, faaliyet giderlerinde ise çeyreksel %6 artıs yasanmıstır. Halkbank’ın tahsili gecikmis alacak olusumu önceki döneme göre yarı yarıya azalırken tahsilatlarda da gerileme kaydedildi ve tahsili gecikmis alacakların toplam kredilere oranı %2,8 oldu.

• Hedefler: Banka yönetimi 2013 bütçe hedeflerini koruyor. Halkbank yönetimi toplam kredilerde %15-18 büyüme, net faiz marjında yatay görünüm veya en fazla 20 baz puan daralma, çift haneli net ücret ve komisyon büyümesi, yatay TGA oranı ve 60-70 baz puan kredi riski tahmin ediyor. Diger faaliyet giderleri yıl içinde normalize olarak %20 yıllık büyüme gösterecek. Bankanın verimlilik göstergelerine göre %35-36 gider/gelir rasyosunu koruyacagı tahmin ediliyor.

• Kredi Temini_06.05.13_Banka ile Dünya Bankası arasında, KOB< ve Büyük Ölçekli <sletme’lerin enerji verimliligi yatırımlarının finansmanına tahsis edilmek üzere 67 milyon USD tutarında “Dünya Bankası KOB< Enerji Verimliligi Kredisi Anlasması” imzalanmıstır. Kredinin vadesi, 5,5 yılı anapara ödemesiz olmak üzere toplam 30 yıl vadelidir.

• Degerlendirme: Bankanın ilk çeyrek sonuçları olumlu olmakla birlikte perakende segmentinde yaptıgı yatırımların ilerleyen dönemlerde karlılıgı destekleyecegini düsünüyoruz. Halkbank için tavsiyemizi 23,50 TL hedef fiyat ile “Biriktir” tavsiyemizi koruyoruz.

Ekinciler Yatırım Araştırma