Şişe Cam Hisse Önerisi / Ekinciler Yatırım – (10.05.2013)

Şişe Cam Hisse Önerisi – Ekinciler Yatırım

Hedef Fiyat 3,54

• Mali Analiz: Sise Cam 2012 4. çeyrekte beklentilerin altında 32 milyon TL net kar açıkladı. Beklentilerin altında kalan karlılık, beklentilerin bir miktar altında kalan operasyonel karlılık ve yüksek finansal giderler olarak sıralanabilir. Yine tahminlerin altında kalarak, Sise Cam 1341 milyon TL konsolide satıs geliri kaydetti. 4.çeyrekte cam ambalaj ve kimyasallar segmentlerinde ciro büyümesi saglanırken, düzcam ve cam ev esyası segmentlerinde cirolarda düsüs görüldü. Böylece, Sise Cam 2012 yılını %7 konsolide satıs geliri büyümesi ile kapattı. Beklendigi gibi FAVÖK marjı Ekim ayında %10 yapılan dogalgaz zammının etkisiyle FAVÖK marjında görülür gerileme gerçeklesti piyasa beklentisi olan 241 milyon TL’nin altında olarak, sirket 190 milyon TL FAVÖK kaydetti. Böylece, sirketin FAVÖK marjı 4Ç12’de %14.2 olarak gerçeklesti.

• 10.05.2013_ 9 Mayıs’ta 500 milyon dolar nominal degerli 7 yıl vadeli tahvil ihracı gerçeklestiren Sisecam’a, 200’ün üzerinde fondan ihracın 6 katı olan 3.2 milyar $’lık talep geldi. % 4,373 yeniden satıs getirisi üzerinden fiyatlananSisecam eruobondları Moody’s ve S&P tarafından Sisecam’ın kredi notuyla aynı seviye olan Ba1/BB+ kredi derece notuyla degerlendirildi. kurumsal yatırımcılara yönelik olarak ihraç edilen uzun vadeli Eurobond, SPK izinlerinin alınması ve faiz oranlarının belirlenmesi sonrası 9 Mayıs 2013 tarihinden itibaren uluslararası piyasalarda islem görmeye baslamıstır.

• Sise Cam Mart ayı sonunda, Pasabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.S. portföyünde bulunan 10.1 milyon TL, Trakya Cam Sanayii A.S. portföyünde bulunan 7.5 milyon TL tutarındaki Toplam 17,7 milyon TL nominal degerdeki Cam Elyaf Sanayii A.S. hisselerini 58.7 milyon TL karsılıgında pesin olarak satın alacagını bildirdi.

• Hedefler: 2013 yılında ise % 10 büyümeyi hedefleyen sirket, dünyada daha fazla yerde, daha fazla üretim ve satıs hacmiyle var olmayı planlamaktadırlar. Cam üretim faaliyetlerinin % 40’ı yurtdısına olmakla birlikte bu oran, cam ambalajda %60’lara çıktı. 5 yıllık süreçte bu dengenin yurtdısı lehine degisecegi düsünülmektedir. Almanya’da ana sanayinin tercih ettigi enkapsüle cam tedarikçisi Fritz Holdingin % 100 hissesini satın almaya yönelik iyi niyet anlasması imzalayan sirket, satın almanın ardından portföyünü genisleterek Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Audi, Volkswagen, Opel, Lamborghini, Land Rover, Jaguar gibi üst kaliteye sahip markalara üretim yapmayı planlamaktadır. Sirket ayrıca Rusya’da cam ev esyası alanında yeni bir fabrikayı devreye almayı planlamakla birlikte cam ev esyası alanında, basta Meksika olmak üzere Asya, Latin Amerika ve Dogu Avrupa’da fırsatlara baktıgını belirtti.

• Degerlendirme: 2013 yılında dogalgaza zam yapılması beklenmemekle birlikte 500 milyon $’lık bono ihracı ve Pasabahçe’nin halka arzının borçluluk finansman maliyetinin azalması ve dıs kaynak saglanması açısından olumlu sirketin 2012 çeyrek dönem mali tabloları hisse üzerinde baskı olusturmus ve hissenin endekse göre iskontolu hareket ettigi gözlenmektedir. SISE hisseleri için 3,54 TL hedef fiyat ile tavsiyemizi “Endekse Yakın Getiri” olarak korumaktayız.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN