Yapı Kredi Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (01.08.2014)

Yapı Kredi Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Marjlar düzeliyor; 2014 hedefleri yukarı revize edildi…

Yapı Kredi (YKBNK) yılın ikinci çeyreğinde 428mnTL bizim ve piyasa beklentisi ile paralel konsolide olmayan net kar açıkladı. Açıklanan rakam çeyreksel bazda %12, yıllık bazda ise %31 düşüşe işaret etmektedir. Temettü gelirleri düzeltilmiş bakıldığında ise net karda çeyreksel %26 artış yaşanmıştır. Bankanın bu çeyrekteki operasyonel performansı beklentilerimiz ile bire bir örtüşürken, kredi-mevduat makasının 10 baz puan genişlemesi ve TÜFE’ye endeksli menkul gelirlerindeki artış ile 55 baz puan yükselen menkul getirileri çekirdek gelirleri (faiz ve komisyon) çeyreksel %13 artırmıştır. Swap maliyetlerinin artması sonucu oluşan ticari zararlar ile faaliyet giderlerindeki şube harcamaları kaynaklı çeyreksel %11 artış karlılığa olumsuz etki yapmıştır.

Bankanın açıklanan sonuçları sonrasında yapmış olduğu telekonferansta, 2014 yılı net faiz marjında düşüş öngörüsünü yıllık en fazla 50 baz puandan en fazla 20 baz puana indirmesi ve büyüme beklentilerini yükseltmesi (kredi: yıllık en az %14, mevduat: yıllık en az %13) neticesinde 2014 yılı için karlılıkta yıllık 4% artış bekliyoruz. Hedef fiyatımızı 6,11TL’ye (eski: 5,64TL) yükseltirken tavsiyemizi “AL” olarak koruyoruz. Yapi Kredi 2015 tahmini 1,0 fiyat/defter değerine göre %10 iskontolu ve 8,0 fiyat/kazanç oranına göre %3 primli işlem görmektedir. 2015 tahmini sermaye getirisi ise %14 olup üç yıllık bileşik net kar büyümesi ise %17’dir.

Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar… Çeyreksel net kar marjı beklediğimiz gibi 29 baz puan artarak %4,1’e ulaşmıştır; ayrıca net faiz geliri TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin gelirlerindeki artışın etkisinde çeyreksel %11 yükselmiştir. Tahsilatların takipteki kredileri karşılama oranı bu çeyrekte %44 olarak gerçekleşmiştir (1Ç14: %61). Banka’nın aktif kalitesinde bozulma yoktur; ancak yakın izlemedeki kredilerin toplam krediler içindeki payı %4,2’e yükselmiştir (1Ç14: %4,0).

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!