Koza Altın Hisse Önerisi / Yapı Kredi Yatırım – (30.09.2013)

Koza Altın Hisse Önerisi – Yapı Kredi Yatırım

ÖNERİ: AL

Güçlü finansal performans 2013 ikinci yarıda da devam edecek

– Güçlü 3Ç13 sonuçları beklentisi. Koza Altın 3Ç13 sonuçlarını Ekim ayının son haftası açıklayacak. Üretimdeki artış ve nakit maliyetlerdeki düşüşün devamı ile çeyreksel bazda FAVÖK’te %16, net karda ise %12 büyüme bekliyoruz. Koza Altın’ı cazip değerlemesi ve gelecek sene hızlanacak üretim artışı sebebiyle beğenmeye devam ediyoruz. 2013 ikinci yarıdaki güçlü sonuçlar ve 4. madenin faaliyet geçmesi hisseyi pozitif etkileyebilecek ana sebepler olarak sıralanbilir.

– Satışlar üretimdeki artış ve zayıf TL ile desteklenecek. Ovacık madenine beslenecek olan Çoraklıktepe madeninden gelen katılımla (3Ç13’teki üretimin %20’si) Ovacık madeninde çeyreksel bazda %43 üretim büyümesi bekliyoruz. Bu da toplamda çeyreklik %19 büyüme öngörümüzü destekleyen en öneml ifaktör (98 bin oz). Mastra ve Kaymaz madenlerindeki üretim muhtemelen sabit kalacak. Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla birlikte 3Ç13’teki düşük altın fiyatlarına rağmen satış gelirinde %14 artış bekliyoruz.

– Nakit maliyetlerde düşüş bekleniyor. Nakdi maliyetlerin 3Ç13’te çeyreklik %9 düşerek 426Dolar/ons’a gerilemesini bekliyoruz. Bunun temel sebepleri; 1. Yüksek tenörlü maden yatağı Çoraklıktepe’nin katılımı, 2. Çukuralan madenindeki tenörlerdeki iyileşme ve 3. TL’nin Dolar karşısındaki devalüasyonu. Sonuç olarak 3Ç13’te FAVÖK marjının %70’e ulaşmasını bekliyoruz (çeyreklik 1.2 puan artış).

– 2013 için şirket üretim beklentisinin alt bandını yakalarken 2014’de üretim büyümesi hızlanacak. Şirketin 2013 yıl sonunda 351 bin oz üretimle (önceki beklentimiz 355 bin oz) şirket beklentisinin alt bandına ulaşabileceğini düşünüyoruz (350-370 bin oz). Hafif revizyonun sebebi Ovacık’taki üretim ile kısmen kapatılsa da Himmetdede madeni inşaatının gecikmesi sebebiyle bu sene için 11 bin oz üretim katkısı yapabilmesi (önceki 20 bin oz). 2014 yılında Himmetdede’deki hızlanmanın Mastra ve Ovacık’taki üretim düşüşünü kısmen kapatmasıyla 387 bin oz üretim bekliyoruz (yıllık %10 artış). Koza Altın, 2015 ve 2016’da Söğüt ve Mollakara madenlerinden yıllık 100’er bin oz altın ekleyebilir ancak bu potanisyeli henüz tahminlerimize yansıtmıyoruz.

– Hedef fiyatta hafif yukarı yönlü revizyon %35 getiri potansiyeli sunuyor. Koza Altın’daki 12 aylık hedef fiyatımızı TL’nin Dolar karşısındaki devalüasyonu ve altın fiyat tahminlerini baz alarak 39.4 TL’den 41.7 TL’ye yükseltiyoruz. Uzun dönem altın fiyat tahminlerimizi 1,100 Dolar/oz seviyesinde tutarken bu tahminlerdeki her %10’luk değişimin değerlememize %12 etkisi olacağını hatırlatalım. Altın fiyatlarının sektör maliyet eğrisi düşünüldüğünde 1,200 Dolar seviyelerinin altında kalıcı olmayacağını düşünüyoruz.

– Değerleme cazip kalmaya devam ediyor. Hisse 2014 tahmini F/K ve FD/FAVÖK çarpanları sırasıyla 8.3x ve 5.7x ile uluslararası madencilere göre %59 ve %29 iskontolu işlem görmektedir. KOZAL 1.2 F/NAD çarpanı ile büyüme profiline göre hak ettiği yerden işlem görmüyor. Düşük nakdi maliyetleri ve gelir-maliyet yapısındaki kur uyumsuzluğu sebebiyle şirket sektörde defansif duruş sergiliyor.

Raporun tamamı için tıklayın.

Yapı Kredi Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN