Koza Altın Hisse Önerisi / Gedik Yatırım – (04.06.2013)

Koza Altın Hisse Önerisi – Gedik Yatırım

Potansiyel:% 44 ÖNERİ: AL

Son Fiyat (TL) 29,80
Hedef Fiyat(T L) 43,00

Koza Altın’ın 1Ç13 döneminde cirosu 1Ç12 dönemine göre %63 yükselerek 303,57 milyon TL olarak açıklandı. Şirket’in miktar bazında satışlarına bakıldığında 1Ç13 döneminde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %35 düşerek 63,9 bin ons seviyesinde gerçekleşti.

Şirket’in altın üretimi ise 2013 yılı ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %26 azalışla 72.164 ons (7,27 g/t tenör) seviyesine gerilemiş olup, azalış Ovacık ve Mastra madenlerinde işlenen ortalama altın tenöründeki düşüşten kaynaklanmaktadır. 1Ç13 döneminde FAVÖK ise 1Ç12 dönemine göre 2013 yılı 1. çeyrek döneminde Şirket’in FVAÖK’ü 2012 yılının aynı çeyreğine göre %19 düşerek, önceki çeyreğe göre ise %31 yükselerek 186,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Yıllık bazda düşüş, yeni lokasyonların devreye girmesiyle beraber oluşan maliyetlerden kaynaklanmaktadır. Net kâr ise 1Ç13 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,8 azalışla 110,8 milyon TL seviyesine gerilemiştir. Net kârdaki gerilemenin nedenlerine bakıldığında üretim ve altın fiyatlarındaki düşüş olarak görülmektedir. Himmetdede ve Mollakara-Diyadin madenlerinde altın üretimine geçilecek olması, hisseye olumlu yansıyabilir. Özellikle Himmetdede Projesinin yıllık yapacağı 58 bin ons yıllık üretim katkısı, Şirket üretimini artırıcı etki yapacaktır. Himmetdede projesinde 4Ç12 döneminde inşaata başlanmış olup, 4Ç13 döneminde faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Mollakara’da ise fizibilite çalışmalara devam etmektedir. Ayrıca maden arama süresini 7 yıla çıkaran düzenleme, Türkiye genelinde 51 işletme ve 419 arama ruhsatına sahip Koza Altın için olumlu olacaktır.

Şirket’in özellikle 2013 yılında yeni madenlerinde üretime başlayacak olması ve buna ek olarak Şirket’in rezerv miktarındaki olası artışların Şirket hisse fiyatını olumlu etkilemesini sürdüreceğini düşünüyoruz. Altın fiyatlarındaki hızlı düşüşlerle beraber Mayıs ayında %5 düşen KOZAL hisselerinin, altın fiyatlarındaki yükselişlerle birlikte yeniden toparlanabileceğini düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım Haziran 2013 AYlık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!