Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.07.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından seans başından itibaren yükseliş ivmesi yakalayarak günü %2,27 değer kazancıyla 1391,6 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne zayıf bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1383,0’ü destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1372,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1400,0 ilk direnç olmak üzere 1410,0 sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, 50 günlük hareketli ortalama 8,5330’un altında işlem görmeye devam ediyor. Bu seviye altında kalındığı sürece geri çekilmenin devamını görebileceğimiz kurda, 8,40 ilk destek olmak üzere 8,30-8,35 bandına düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8,50-8,55 dirençlerini yakından takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’la yürütülen nükleer müzakerelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini söyledi. Artık bir karar almaları gerektiğini belirten Blinken, Viyana’da İranlılarla dolaylı müzakerelerde bulunduklarını, iyi niyetlerini ve nükleer anlaşmaya geri dönmeyi istediklerini söyledi. Olası bir anlaşma halinde İran üzerinde uygulanan ambargonun kalkması söz konusu olabilir. Bu durum İran ile ticari iş birliği içinde olan ülkelerin söz konusu mal ve hizmetler üzerinde olumlu yansıma görülebilir.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Haziran ayı Dış Ticaret Dengesi verisi açıklanacak. Ardından Yabancı Ziyaretçi Değişimi verisini takip edeceğiz.

 Yurtdışında ise seans başlarında Almanya 2. Çeyrek büyüme verisi yayınlanacak. Önceki dönem -%1,8 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %2,0. Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi TUFE, GYSH ve İşsizlik oranı verilerini takip edeceğiz. Ardından ABD tarafında Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları ve Michigan Tüketici Güveni verilerini izleyeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Hong Kong teknoloji hisselerindeki kayıpla beraber zayıf görünüm sergiliyor. Avrupa piyasaları da açılışta zayıf olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dünkü yükselişin ardından düzeltme hareketi görülüyor olsa da 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların kesişimi 1,1915 hedefimi koruyoruz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde ise 1,1980-1,20 bandına yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,1860’ı destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten