Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.06.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. Kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde kapanan BIST100, günü %1,44 değer kazancıyla 2575,8 puanla tamamladı. Güne zayıf başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2550,0’yi destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 2510,0’a düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 2600,0 direnç olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, yatay seyrine devam ediyor. Perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararına kadar sakin seyrine devamı görülebilir. 17,45-17,50 bandı üzerinde kalınması halinde 18,00’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 17,22 desteği altında 16,83’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Fed St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard, dün yaptığı açıklamada, makroekonomik verilerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi halinde temmuzda da güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini, ABD ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini belirtmişti. Hazine Bakanı Janet Yellen ise hafta sonu ekonominin yavaşlamasını beklediğini ancak bir kesin resesyonun olacağını düşünmediğini belirtmişti. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ülke ekonomisinde resesyon tehlikesi görmediklerini belirterek, daha istikrarlı bir ekonomiye doğru geçiş sürecinde olduklarını söylemişti. Fed üyelerinin bazılarından gelen şahin açıklamalar piyasalarda bozulmaya neden olsa da, ekonomi yönetiminin aksi yöndeki açıklamaları resesyon endişelerini biraz olsun gidermekte. Ancak enflasyon verilerinde iyileşme görülene kadar global piyasalarda dalgalanmalar devam edebilir.

 Yurtiçi veri gündeminde Haziran ayı tüketici güveni (10:00) izlenecek.

 Yurtdışında bugün TSİ 16:30’da, yarın TSİ 17:00’de Fed Başkanı Powell’ın Senato ve Temsilciler Meclisi’nde yapacağı yarı yıl sunumları takip edilecek. Powell’ın parasal sıkılaşma sürecine dair vereceği mesajlar küresel risk iştahı açısından belirleyici olabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed Başkanı Powell’ın Kongre sunumları öncesinde diğer Fed yöneticilerinden gelen şahin mesajlar ABD vadelilerine satış getiriyor. Asya’da da pozitif başlayan gün satışlarla devam ediyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması bekleniyor. Dax vadelisi %1,3 aşağıda işlem görmekte.

 EUR/Dolar ise, günlük grafiklerde oluşan ikili dip formasyonu dikkat çekiyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,05’in üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,0750-1,0785 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0450 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!