Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (20.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, yeni bir tarihi rekora imza atarak 1576,0 seviyesin kadar yükseliş kaydetti. Seans sonlarına doğru bir miktar geri çekilme görülen BIST100 günü %0,53 değer kazancıyla 1565,0 puanla kapattı. Güne hafif pozitif bir açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1578,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1600,0’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0 ilk destek olmak üzere 1530,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, yarın açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi sakin seyrini koruyor. Ancak düşüş trend direnci 7,4580 üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü hareketler görülebilir. Bu durumda 100 günlük hareketli ortalama 7,58-7,60 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,4280 desteği altında yeniden 7,32 seviyelerine düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Joe Biden’ın göreve gelmesiyle ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen, kentlerde ve kırsalda yaşayan işçilerin ihtiyaçları ile rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağını ifade etti. İlk günden itibaren Amerikan işçileri ve küçük işletmelere destek sağlayacağını vurgulayan Yellen, “Zaman içinde ikinci destek paketi için çalışmaya odaklanacağım. Bu karanlık zamanları atlatmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi. ABD’nin rekabet avantajı kazanmak için zayıf kur hedeflememesi ve diğer ülkelerin de bunu yapmasına engel olması gerektiğini aktaran Yellen, “Para birimlerinin değeri piyasalar tarafından belirlenmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans başında Almanya Aralık ayı UFE verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,2 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %0,3. Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi Aralık ayı enflasyon verisi açıklanacak. Piyasa herhangi bir değişiklik beklemiyor. Seans sonunda ise ABD tarafında NAHB konut fiyat endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çinli Alibaba’nın sahibi Jack Ma’nın yeniden ortaya çıkmasıyla Asya piyasalarının genelinde iyimser hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün önemli direnç seviyesi 1,2105 üzerinde kapatmayı başardı. An itibariyle de 1,2143’den işlem gören paritede yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. 1,2160’ı direnç olarak takip edeceğimiz paritede 1,22’ye yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2075’i destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN