Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (15.09.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren yeniden satış baskısı altında kaldı. 1444,0 direnci test edilmesinin ardından geri çekilen BIST100, günü %0,27 değer kaybıyla 1434,4 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1425,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1400,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1445,0 ilk direnç olmak üzere 1460,0’a yükseliş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesine karşın yatay seyrini koruyor. 50 günlük hareketli ortalama 8,4540’ın altında işlem gören kurda, bu seviyenin altında kalındığı sürece 8,40’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,4540’ın üzerinde 8,50-8,52 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Önümüzdeki hafta yapılacak olan PPK toplantısı öncesi TCMB yabancı para zorunlu karşılık oranları 200 baz puan artırıldı. Vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 21’den yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 15’ten yüzde 17’ye çıktı. Düzenleme ile Merkez Bankası hem rezervlerini artırmayı hem de bankaların döviz tutmasının maliyetini artırmayı hedefliyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında Ağustos ayı bütçe dengesi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi sanayi üretimi, ardından ABD tarafından İhracat-İthalat fiyat endeksi ve sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz. Euro Bölgesinde sanayi üretiminde artış beklenirken ABD sanayi üretiminde gerileme bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi beklentilerin altında gerçekleşmesiyle Asya piyasalarında negatif görünüme sebep oldu. Avrupa piyasaları açılışta yatay olması bekleniyor. Dax vadeli endeksi de yatay işlem görmekte. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası hafif negatif bölgede seyretmekte.

 EUR/USD ise, dün öğleden sonra açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle 1,1847’ye kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan parite yeniden geri çekildi ve 1,18 üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,1790’ı destek olarak izleyeceğiz. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1833 direnç olarak takip edilebilir.

Model Portföy Güncellemesi

KRDMD’yi model portföyümüzden çıkarıyoruz. Kardemir’in performansı son 1 ayda hızla yükselen kömür fiyatı ve çelik fiyatlarındaki ivme kaybı nedeniyle baskı altında kalmış ve hisse portföye aldığımız tarihten bu yana %14 Endeksin gerisinde performans göstermiştir. Hissenin zarar-kes performans seviyesine yaklaşması ve hammadde tarafında kömür kaynaklı belirsizliklerin hisse fiyatındaki toparlanmanın gecikmesine neden olabileceğini düşünerek Kardemir’i model portföyümüzden çıkarıyoruz. 2022 görünümünde bizim tahminlerimiz karlılıkta normalleşme varsaymakta ve ton başına FAVÖK’ün 200 dolar seviyesinden 150 dolar seviyesine gerilemesini öngörmekteyiz. Buna göre 2022 çarpanları bazında hisse halen 3.5x F/K ile ucuz değerlemeye sahip olup, kar marjlarındaki gerilemenin daha hızlı gerçekleşmesi en önemli risk faktörü olarak öne çıkmaktadır.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %21 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten