Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (15.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 1469,0 seviyesini test etmesinin ardından geri çekildi. Seans sonlarında doğru zayıf görünüm devam ettiği BIST100, günü %0,45 değer kaybıyla 1454,2 puanla kapattı. Güne yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1465,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1485,0’e yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmeler ise 1445,0 ilk destek olmak üzere 1435,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün bahsettiğimiz 8,35 desteği altına kalarak 50 günlük hareketli ortalama 8,30’a kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran kurda 22 günlük hareketli ortalama 8,49’u direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 8,58- 8,60 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,42 ilk destek olmak üzere 8,35’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dünkü NATO zirvesi sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek bir meselenin olmadığını söyledi. S-400 konusunda ise “Düşüncemiz neyse aynısını Biden’a ilettim” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pozitif ve verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Biden, “Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum.” dedi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında mayıs ayı bütçe dengesi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Ardından ABD tarafında mayıs ayı UFE, perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları yarın açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları da Çin ve Hong Kong piyasaları haricinde yukarıda işlem görmekte. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası pozitif seyretmekte.

 EUR/USD ise, alt trend kanalında işlem görmeye devam ediyor. Dün 50 günlük hareketli ortalama 1,2111 üzerinde tutunmayı başaran paritede toparlanmanın devamı görülebilir. 1,2158’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede 1,2240-1,2250 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,21 desteğini yakından takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten