Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (03.04.2020)

Piyasalarda Dün…

 Hafta başından itibaren dar bir bantta dalgalanan endeks, dün güne pozitif başladı. Seans başında 90,400 seviyesini yeniden test eden BIST100, alıcıların zayıflamasıyla geri çekilme yaşadı ve günü %0,48 değer kazancıyla 89,510 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı için 90,400 seviyesi üzerinde tutunması gereken endekste, 22 günlük hareketli ortalama 93,500 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Alımların yeniden zayıflamasıyla satış baskısı altında kalacak olan BIST100’de 89,000 seviyesi altında kalınması halinde 88,000’e geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise, dün 5 günlük hareketli ortalama 6,59’a kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran kur, seans sonlarında toparlanma yaşadı. An itibariyle 6,6480 seviyesinden işlem gören Dolar/TL’de, gün içinde açıklanacak olan istihdam ve PMI verisi sonrası yeniden dalgalanma görülebilir. 50 saatlik hareketli ortalama 6,64 üzerinde tutunduğu sürece yukarı yönlü hareketlin devamını göreceğimiz kurda, 6,70-6,71 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,61’i destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin “AA+” olan uzun vadeli kredi notunu teyit etti ve görünümünü “durağan” olarak belirledi. Açıklamada, seçim sonuçlarına bakılmaksızın Kovid-19 salgınının etkilerinin hafifletilmesini amaçlayan ekonomik önlemlerin sürekliliğinin beklendiğine dikkat çekildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Mart ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem 0,35% olarak gerçekleşen veride beklenti 0,55%.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya Hizmet PMI ve Euro Bölgesi Perakende satışlar verileri açıklanacak. Ardından ABD Tarım Dışı İstihdam ve seans sonlarında açıklanacak olan ISM İmalat Dışı PMI verilerini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, petrol fiyarlarında görülen düşüşün ardından satıcılı seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından geri çekilme yaşandı.

 EUR/USD ise, doların dün diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla geri çekilme devam etti. An itibariyle 1,0843’den işlem gören paritede 1,0820’i destek olark izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1,0650’ye geri çekilme ivme kazanabilir. Gün içinde açıklanacak olan verilerin de parite üzerinde dalgalanmaya neden olacağını göz önünde bulundurursak, olası tepki hareketlerinde 1,0920’yi direnç olarak takip edeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN