Yapı Kredi Hisse Önerisi / Gedik Yatırım – (24.11.2022)

Endeksin Üzerinde Getiri

Fiyat (TL/hisse) 12,02
Hedef Fiyat (TL/hisse) 15,74
Potansiyel Getiri %31

Hedef Değer Güncelleme Raporu

2022 4. Çeyrek Görünümü: Bankanın aktif fonlama yönetimi ve güçlü menkul kıymet portföyü sayesinde 4. çeyrekte benzerlerine göre ayrışabileceğine inanıyoruz. Son dönemde özellikle özel bankalar düşük getirili ve uzun vadeli devlet tahvili almamak adına toplam mevduat içerisindeki minimum %50 TL mevduat payı hedefini tutturmak için mevduat toplama yarışı içerisinde mevduat faizlerini artırdılar. Bu nedenle sektörün çekirdek marjlarında önümüzdeki dönemde baskılanma beklemekteyiz. Yapı Kredi’nin 3. çeyrekte uyguladığı etkin müşteri kazanımı stratejisiyle TL mevduat payı hedefini aşmış olması ve bankalar arasındaki yüksek faiz yarışına dahil olmaması sebebiyle 4. çeyrekte çekirdek marjlar konusunda benzerlerine göre avantajlı konumda olmasını öngörmekteyiz. Ayrıca bankanın 3. çeyrekte %65 enflasyon tahminiyle değerlemiş olduğu yüklü miktardaki TÜFEX portföyünü son çeyrekte %85.5’la değerleyecek olması sebebiyle TÜFEX getirilerinin 4. çeyrekte marjlara etkisinin daha da görünür olmasını beklemekteyiz. Sonuç olarak, net faiz marjının (düzeltilmiş) çeyreklik 191 baz puan artışla %11,2’ye ve net kârın ise önceki çeyreğe göre %17 artışla 18,9 milyar TL’ye yükselmesini tahmin ediyoruz.

2023 Görünümü – Sektör karlılıklarında 2023 ilk yarıyılda güçlü trend devam ederken, 2023’ün ikinci yarısında keskin bir yavaşlama olasıdır. 2023’ün ilk yarısında mevcut ortamın devam etmesiyle birlikte ilk yarıda TÜFEX portföy desteğinin ve TL kredilere talebin devamlılığını beklemekteyiz. Diğer taraftan seçim sonuçlarından bağımsız olarak 2023 2. yarısında (1) ortodoks TCMB politikasına doğru bir hareket ve faiz oranlarının kademeli olarak %25 civarına yükseltilmesi, (2) ekonomik aktivitede ve kredilerde yavaşlama öngörmekteyiz. Buna bağlı olarak 2023’te net faiz marjının (düzeltilmiş) yıllık bazda 315 baz puan düşüşle %5,6’ya, net karın ise yıllık %3 azalışla 52,4 milyar TL’ye gerilemesini tahmin ediyoruz.

Hisse için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi koruyor ve hedef fiyatımızı 10.44 TL’den 15.74 TL’ye yükseltiyoruz. Yapı Kredi’nin zorlu operasyonel koşulları ve sürekli değişen regülasyon koşullarını son derece iyi yönettiğini düşünmekteyiz. Bu durum hisse fiyatına da yansımış olup, hisseler yılbaşından bu yana özel benzerlerinin ortalama %10 endeks üzeri performansına karşılık endeksin %41 üzerinde performans göstermiştir. Likit bilançosu, güçlü sermayesi, sağlam fonlama yapısı, seçici kredi büyümesi ve ihtiyatlı karşılık politikası ile hissenin iyi performans göstermeye devam edeceğine inanıyoruz. Gordon büyüme modeline dayanan değerlememiz ile 7 yıllık tahmin süresi için (makro tahminlere dayalı olarak kademeli azalan) %25 risksiz faiz oranı, %5,5 hisse senedi risk primi ve %23,5 seviyesindeki özsermaye maliyeti varsayımıyla ulaştığımız 15.74 TL’lik hedef değer, hisse için %31 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Hisse 2022 ve 2023 beklentilerimize göre sırasıyla 0.8x – 0.6x PD/DD ve 1.9x – 1.9x F/K çarpanlarından işlem görmektedir.

Kaynak: Gedik Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!