Türk Telekom Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (13.08.2020)

2Ç20 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 7,63 TL
Hedef Fiyat: 12,11 TL
Getiri Potansiyeli: %59

 Beklentilerin üzerinde net kar. Operasyonel olmayan tarafta, TL’nin dolar ve euro karşısında sırasıyla çeyreklik bazda %12,4 ve %12,2 değer kaybetmesine karşın, şirketin hedging mekanizmasının verimliliği ve döviz cinsi nakitlerinin yarattığı doğal hedge imkanı sonucunda, şirketin kur farkı zararı beklentimizden düşük seviyede 127 milyon TL olarak gerçekleşti. Faiz giderleri ise, bu dönemde salgının makroekonomik etkilerini bertaraf etmek için küresel merkez bankalarının koordineli olarak attıkları genişlemeci adımların destekleyici yansımalarıyla çeyreksel bazda ılımlı düşüş sergiledi. Bu bağlamda, 2Ç19’da 434 milyon TL net kar açıklayan şirket, 2020 yılının ikinci çeyreğinde operasyonel performansında devam eden güçlü görünümün yansımasının, hem hedge mekanizmasının hem de faizlerdeki düşüş eğiliminin desteğiyle 980 milyon TL net kar açıkladı. Yıllık bazda %126 artış sergileyen rakam, piyasa beklentisini ve kurum beklentimizi sırasıyla %23 ve %29 seviyelerinde aştı (Kurum beklentimiz: 757 milyon TL, piyasa beklentisi: 799 milyon TL). Bu doğrultuda, net kar marjı bu çeyrekte, 2Ç19’da bulunduğu %7,53 seviyesinden %14,06 seviyesine yükseldi. Net kardaki sapmada, beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu. 2Ç20 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

 Sabit genişbant segmentindeki güçlü görünüm öncülüğünde beklentileri aşan satış gelirleri. 2Ç20’de Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %21 artarak 6,97 milyar TL seviyesinde, hem kurum beklentimizin hem de piyasa beklentisinin sırasıyla %7 ve %6 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 6,53 milyar TL, piyasa beklentisi: 6,56 milyar TL). Gelirlerdeki yükseliş, yılın ikinci çeyreğinde evden çalışmanın ve uzaktan eğitimin günlük rutinin bir parçası haline gelmesi doğrultusunda güçlü seyrini sürdüren sabit geniş bant segmenti gelirleri öncülüğünde gerçekleşti. Sabit genişbant segmenti gelirleri, abone sayısındaki artışa ek olarak, ARPU tarafında sınırsız paketlere karşı artan talep ve paket ön satışları ile devam eden artışla bu dönemde yıllık bazda %24 yükseliş kaydetti. Mobil segment tarafında ise, azalan mobilite ve mevsimsellik nedeniyle kapatılan hatların abone artışları cephesinde yansımaları görüldü. Ayrıca bu süreçte ARPU’nun daha ılımlı artışlar kaydetmeye devam etmesi de, gelir artış hızının önceki yılın aynı dönemine göre daha ılımlı olarak %9 seviyesinde gerçekleşmesinde etkili oldu.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN