Tüpraş Hisse Önerisi / Bizim Menkul – (20.05.2013)

Tüpraş Hisse Önerisi – Bizim Menkul

GÜNCEL HEDEF FİYAT (TL) 56,00
HEDEF FİYAT (TL) 52,00

Talep artışı biraz hızlandı ama ham petrol fiyatı geriledi. Küresel ham petrol talebi 2012 yılında geçen yılın aynı dönemine göre %1,1 artışla 89,9 milyon varil/gün olarak gerçekleşti. 2012 yılında bir önceki yıla göre talep artışı %0,8 olmuştu. Küresel ekonomide yavaş büyüme ve zayıf talep neticesinde 2013 yılı 1. Çeyreğine 113 ($/varil)’den başlayan Brent ham petrol fiyatı, Mart ayını 107 ($/varil) seviyesinden kapattı ve çeyreğin ortalama fiyatı 112,5 ($/varil) oldu.

– Tüpraş’ın rafineri marjı Akdeniz rafineri marjının altında kaldı. Akdeniz rafineri marjı geçen yılın 1. Çeyreğine göre 0,14 $/varil azalarak 2,83 $/varil oldu. Tüpraş’ın net rafineri marjı ise geçen yılın birinci çeyreğine göre 1,06 $/varil azalarak 0,90 $/varil olarak gerçekleşti. Rafineri marjındaki kötüleşmenin 0,45 $/varili stok değer kaybından kaynaklandı. Geçen yılın birinci çeyreğinde şirketin net rafineri marjına stok kazancının etkisinin 0,55 $/varil olduğu göz önüne alındığında, stok etkisi hariç tutulduğunda şirketin net rafineri marjı 0,06 $/varil azalışla 1,35 $/varil oldu.

– Kapasite Kullanım Oranı önemli miktarda azaldı. Şirketin ham petrol işleme kapasite kullanım oranı 2012 yılı ilk çeyreğinde %69,7 iken bu yıl %62,4’e geriledi. Rafineri marjlarındaki gerilemenin yanında, olumsuz etkilenen ürün rasyoları ve zayıf geçen sezon olmasını göz önüne alan Tüpraş, bu dönemde rafinerilerindeki bakım ve onarım çalışmalarını tamamlamak amacıyla kapasite kullanımını düşük tuttu. Düşük kapasite kullanımının yanında doğalgaz fiyatlarıyla enerji maliyetlerinin yükselmesi de Tüpraş’ın net rafineri marjındaki düşüşün diğer sebepleri oldu.

– Yurtiçi benzin, jet yakıtı ve asfalt satışları arttı. 2013 yılı ilk çeyreğinde şirketin üretim miktarı geçen yıla göre %9,2 azalarak 4,29 milyon ton, yurtiçi satışları %9,2 azalarak 3,55 milyon ton ve yurtdışı satışları %6,6 azalarak 1,34 milyon ton oldu. Ürünler bazında bakıldığında ise bu dönemlerde Tüpraş’ın yurtiçi benzin, jet yakıtı ve asfalt satışlarında artış; motorin ve LPG satışlarında ise azalış kaydedildi. Yurtdışı satışlarında ise benzin satışlarında artış, fuel oil satışlarında
ise azalış kaydedildi.

Raporun tamamı için tıklayın.

Bizim Menkul Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN