Tofaş Otomotiv Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (21.03.2023)

Öneri: AL

Hisse Fiyatı: 183,00 TL
Hedef Fiyat: 290,10 TL
Getiri Potansiyeli: %59

Yatırım döngüsünün katkısıyla güçlü hacim büyümesi

TOASO için 12 aylık hedef fiyatımızı 198,70 TL’den 290,10 TL’ye yükseltiyor ve ‘AL’ tavsiyemizi koruyoruz. Tofaş Otomotiv’in Stellantis ile yapacağı iş birliği ve yeni yatırım planının sonuçlarını değerlendirdiğimizde satış ve üretim hacmi tahminlerimizde değişikliğe gidiyoruz. Söz konusu yatırımların satış adetlerinde ve kapasite kullanım oranında yaratacağı katkı sonucunda, hisse için 12 aylık hedef fiyatımızı 198,70 TL’den 290,10 TL’ye yükseltiyor, ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. Ayrıca, Tofaş Otomotiv’in i) hafif araç pazarındaki güçlü konumu ii) yurt içi satış gelirlerinin marjlar üzerindeki olumlu etkisi iii) euro bazlı ihracat kontratlarının sağlamış olduğu katkılar beğenimizi destekleyen unsurlar arasında yer almaya devam ediyor.

Stellantis birleşmesi ile artan sinerji

Tofaş Otomotiv, açıklamış olduğu yatırım kararı ile yeni bir strateji planı ortaya koymuş oldu. Stellantis’in Türkiye faaliyetlerini satın alan Tofaş Otomotiv’in, kazanacağı ek pazar payı ile daha geniş kitlelere ulaşacağını düşünüyoruz. Çip krizinin etkisiyle araç bulunabilirliğindeki güçlükler ve salgın döneminin yaratmış olduğu birikmiş talep neticesinde yurt içi pazar dinamiklerinin güçlü kalması firmalara avantaj sağlamaya devam ediyor. Stellantis Türkiye’nin satın alınmasıyla birlikte ortaya çıkacak olan sinerji ile yurt içi pazar dinamikleri dikkate alındığında, Tofaş Otomotiv’in birleşmeden olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Ayrıca, 2025 ylında üretim ve satışına başlanacak olan K0 ‘Combi’ hafif ticari aracı, Tofaş Otomotiv’in hafif ticari araç segmentinde Doblo modelinin yerini alacak. Yeni modele ilişkin yatırım tutarı henüz belirtilmezken, kurum görüşümüz önceki yatırım dönemlerine kıyasla daha makul yatırım harcaması ile bu dönemin atlatılacağı yönünde. 2023 ve 2024 yıllarında yoğunlaşmasını beklediğimiz yatırım harcamalarının toplamda 520 mn € seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz Bu gelişmelere ek olarak, halihazırda devam eden kontratlara ilişkin yeni kararlar alındığını da belirtmek isteriz. 2023 yılı Temmuz ayına kadar devam edeceği açıklanan Doblo modelinin üretim ve satışının yalnızca Türkiye’de yapılacak olması, Egea/Tipo modelinin üretim ve satışının ise 2025 sonuna kadar uzatılmasına ek olarak, Fiorino modelin 2024 yılı sonuna kadar üretimine devam edileceğini biliyoruz.

Yatırımların katkısıyla, satış adeti ve kapasite kullanım oranında iyileşme

Tofaş Otomotiv’in, açıklamış olduğu yeni yatırımla birlikte hem satış adetlerinde hem de kapasite kullanım oranında iyileşme yaşanmasını bekliyoruz. Özellikle, Stellantis Türkiye’nin yurt içi faaliyetlerinin satın alınması ile birlikte yurt içi satış adetlerinde yaklaşık 100bin adetlik bir artış tahmin ediyoruz. Aynı zamanda, Doblo modelin 2023 Temmuz ayı itibarıyla üretiminin sona erecek olmasıyla birlikte satış adetlerinde yaşanacak düşüşün, Stellantis marka araçlar tarafından karşılanabileceğini düşünüyoruz. Buna göre, 2023 yılı yurt içi satış adeti beklentimizi 163bin adet araçtan 170bin adete yükseltiyoruz. Üretim tarafına kazandırılan yeni model K0 ‘Combi’ hafif ticari aracın üretim tarafında, 2025 yılında etkisini hissettirmesini ve devam eden yıllarda da tam kapasiteye yakınsamasını bekliyoruz. 2023 yılı üretim beklentimizi ise Doblo model üretimin sonlanmasına bağlı olarak 230bin araçtan 218bin araç seviyesine aşağı yönlü revize ediyoruz. 2023 yılı yurt dışı satış adetlerimizde ise değişikliğe gitmiyor ve 74 bin adet beklentimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!