TAV Havalimanları Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (07.11.2019)

Tunus İmtiyaz Sözleşmesi Yapılandırması Sonuçlandırıldı

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY27.38
Hedef Fiyat/Hisse TRY29.90
Getiri Potansiyeli 9%

TAV Havalimanları Tunus imtiyaz sözleşmesi yeniden yapılandırmasını tamamladığını duyurdu. Buna göre şirket geçen hafta Monastır ve Enfidha Havalimanları yurtdışı yolcu başına alınan ücretin 9 EUR’dan 13 EUR’ya çıkarıldığını açıklamış, biz de bu gelişmenin şirket değerlemesi üzerinde %5 artırıcı etkisi olduğunu hesaplamıştık. Bugün yapılan ek açıklama ile, bu havalimanları için yıllık ödenen imtiyaz giderinde bir kademelendirilme yapıldığını açıkladı.

Buna göre şirket yolcu sayısı 5 milyona kadar eskiye oranla daha düşük bir imtiyaz gideri ödemek durumunda kalacak, ancak 5 milyonu aştığında ise eskiye oranla daha yüksek bir imtiyaz gideri ödemek durumunda kalacak. Şirket imtiyaz giderini imtiyaz süresi boyunca (2010-2047) gelirlerinin artan bir yüzde oranı olarak ödemekte. Bu kademelendirme sisteminin şirket değerlemesi üzerinde ilave %2 artırıcı etkisi olmasını bekliyoruz. TAV Havalimanları imtiyaz sözleşmesi görüşmelerini tamamlamış olmakla beraber, borç yeniden yapılandırma görüşmeleri devam etmekte ve 2019 sonuna kadar tamamlanması planlanmakta. Haberin etkisini hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN