Tat Gıda Hisse Önerisi / Oyak Yatırım – (26.06.2014)

Tat Gıda Hisse Önerisi – Oyak Yatırım

Tat Gıda, KAP’a geçen Cuma günü ikinci seansta yaptığı bildirimde et sektöründeki markası Maret’i, taşınmazları ve tüm makine teçhizatlarıyla birlikte USD75mn artı KDV’ye Namet’e satmak için satış sözleşmesi imzalanmasına karar verildiğini açıkladı. Elde edilecek nakdin şirketin mali durumunu düzeltmek için finansal borç kapatımında kullanılacağı belirtildi. 1C14 sonu itibarıyle TL240mn net borcu olan şirket için bu gelişme pozitiftir.

Bunun yanısıra Tat Gıda, Koc Holding ve diger Koc Grubu şirketleri Harranova’da sahip oldukları toplam %90’lık (sırasıyla %58, %17, %15) payı düzeltmelere tabi olabilecek olsa da yaklaşık 6.28mn TL’ye halihazırda %10 payı olan Amerikalı gıda şirketi Morningstar’a sattığını açıklamıştır.

Göreceli olarak diğer segmentlere (1C14 brüt marjlar: salça %30, süt %18, makarna %13, et %7)  göre daha düşük marjı olan et sektörünün ve et fiyatlarındaki dalgalanmaların yarattığı belirsizlikler Tat Gıda’nın et sektöründeki marjını ve konsolide marjlara katkısını olumsuz etkilemesi sebebiyle şirketin et sektöründen çıkışını olumlu buluyoruz.

Maret satışının tamamlanması için Olağanüstü Genel Kurul (21 Temmuz) ve akabinde Rekabet Kurulu onayı gerekli olduğundan satışın üçüncü çeyrekte tamamlanması beklenmektedir. Bu satışla birlikte şirketin marjlarında gelişme ve finansman giderlerinde azalan borçluluk kaynaklı gerileme öngörüyoruz. Yeni beklentileri modelimize yansıttığımızda hedef fiyatımızda %17’lik bir artış söz konusu olmuştur. Tavsiyemiz endekse paralel getiri olarak devam etmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.