Kontrolmatik Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (21.06.2022)

AL – Hedef Fiyat: 245,80 TL

Mevcut Fiyat (TL) 160.00
Hedef Fiyat (TL) 245.80
Getiri Potansiyeli (%) 53.6%

Güçlü büyüme iştahı ve farklı iş alanları

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR TI) hissesini 245,80 TL (12-ay) hedef fiyat ve AL önerisi ile Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Hedef fiyatımız %54 getiri potansiyeline işaret ediyor. Kontrolmatik’i i) sektördeki güçlü konumu ii) yeni yatırımları iii) güçlü büyümesi iv) daha yüksek karlılıkla faaliyet göstereceğine dair beklentimiz v) Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermesi vi) döviz bazlı gelir yapısı dolayısıyla beğeniyoruz.

■ Sektörde önemli oyuncu konumunda. Kontrolmatik, 2008 yılında İstanbul’da mühendislik ve otomasyon şirketi olarak kurulmuş olup, enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı, proses endüstrisi, petrol & doğal gaz, akıllı tarım & gübre sektöründe, tesis tasarımı, elektrifikasyon, kontrol sistemleri, nesnelerin interneti ve inşaat işleri gibi stratejik çözümler sunmaktadır. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 28 ülkede 300’den fazla projeyi başarıyla tamamlamış olup 8 ülkede ofisi bulunmaktadır.

■ Mevcut faaliyet alanında büyüme devam ederken, yeni yatırımlar kademeli bir şekilde devreye giriyor. Türkiye enerji tüketiminin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam etmesi beklenirken, Kontrolmatik’in hedeflediği Orta Doğu ve Afrika bölgesinde de elektrik tüketimindeki artışın süreceği tahmin edilmektedir. Bu çerçevede, devam eden enerji yatırımlarının Kontrolmatik’in sistem entegrasyonu işkolundaki büyümenin sürdürülebilirliği açısından destekleyici olduğunu düşünüyoruz. Şirket’in bir diğer yatırımı olan lityum-iyon (Li-Ion) bataryada ise küresel talep güçlü bir şekilde devam ediyor. Ayrıca, son dönemde ortaya çıkan enerji arzı krizi ve artan jeopolitik riskler, enerji konusunun tüm ülkeler için önemini bir kez daha ortaya koymuş ve enerji depolama yatırımlarını gündeme getirmiştir. Kontrolmatik’in %100 iştiraki Progresiva Enerji’nin 2024 yılı sonuna kadar 1.000 MWh depolama kapasitesi ile tam kapasite olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu noktada, hem stratejik önemi hem de Şirket’e katacağı değer açılarından söz konusu yatırımı oldukça olumlu buluyoruz. Şirket bünyesinde bir marka olan ve IoT teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Controlix’in de 2022 yılından itibaren artan bir şekilde katkı sağlamasını bekliyoruz.

■ Güçlü büyüme trendinin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Kontrolmatik, 2021’de %204 gelir, %325 FAVÖK ve %445 net kar büyümesi elde ederken, Şirket’in 2022’de %203 satış geliri, %283 FAVÖK ve %133 net kar büyümesi kaydetmesini bekliyoruz.

■ Karlılığın kademeli bir şekilde iyileşmesini bekliyoruz. Kontrolmatik, son 3 yıllık dönemde ortalama %23,9 brüt kar ve %15,6 FAVÖK marjı ile faaliyet göstermiştir. Sistem entegrasyonu işkoluna kıyasla karlılığı görece yüksek olan batarya ve IoT işkollarının katkılarının artmasıyla önümüzdeki dönemde konsolide karlılığın da kademeli bir şekilde iyileşeceğini tahmin ediyoruz.

■ Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni ürünler gündeme gelebilir. Kontrolmatik, 2016 yılında Ar-Ge departmanını kurmuştur. Ar-Ge departmanının kurulmasıyla IoT ve lityum-iyon batarya çalışmalarına başlayan Kontrolmatik, yenilenebilir enerji sistemi, robotik sistemler ve uzay teknolojileri konularında da çalışmalarını sürdürmektedir. Şirket’in çalışmalarını yürüttüğü bu alanlardan elde edeceği nakit akışları henüz değerlememize dahil olmamakla birlikte uzun vadede Şirket’e değer katma potansiyeli açısından olumlu değerlendiriyoruz.

■ Döviz bazlı gelir yapısı. 1Ç22 verilerine göre Şirket’in son 12 aylık gelirinin %79’u yurt dışı satışlarından elde edilirken, bakiye siparişler ve imza aşamasındaki projelerin de %90’ından fazlası USD ve EUR bazındadır.

Kaynak: Deniz Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!