Kardemir Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (5.08.2022)

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri

Uzun Vadeli Öneri: AL
Kapanış Fiyatı: 11,29 TL
Hedef Fiyat: 17,00 TL

Beklentileri karşılayan operasyonel sonuçlar ve net kar performansı (=)

Kardemir, 2Ç22 döneminde beklentimizin altında, piyasa tahminlerine paralel, yıllık %88 artışla 1,1 mlr TL net kar açıkladı. Finansallar öncesinde şirket hisseleri son bir ayda %6,5, son üç ayda ise %31 endeksten negatif ayrıştı. Ürün fiyatlarındaki aşağı yönlü seyir ve talep tarafında gözlenen zayıflık, yılın ikinci yarısında Kardemir için zorlu faaliyet ortamına işaret ederken, hedef fiyatımızı 17,00 TL (önceki:21,54 TL) seviyesine güncelliyoruz. Kardemir için kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerilerimizi koruyoruz.

• Daralan satış hacmine karşılık, ürün fiyatları ve kurun desteğinde satış gelirleri yıllık %88 artarken, ton başı FAVÖK 215 $/tona yükseldi – Kardemir’in satış hacmi, yılın ikinci çeyreğinde yıllık %20 daralarak 494 bin ton seviyesinde gerçekleşirken satış gelirleri, ürün fiyatlarının ve kurdaki yükselişin katkısıyla, beklentilerin hafif üzerinde, yıllık %88 artışla 6,8 mlr TL’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında ise satış gelirleri, yıllık %102 artışla 12,9 mlr TL’ye yükseldi. Ton başı FAVÖK, bu çeyrekte 215 $/ton seviyesinde gerçekleşerek, çeyreklik %5’e yakın artış sergilese de, 2Ç21 dönemindeki 245 $/ton seviyesine göre yıllık bazda %12 daralma kaydetti. FAVÖK, beklentilere paralel, yıllık %33 artışla 1,7 mlr TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı ise yıllık 10 puan daralarak %24,6 seviyesinde gerçekleşti. Şirket, yılın ilk yarısında 310 mn TL yatırım harcaması gerçekleştirirken, şirketin net nakit pozisyonu ise 1Ç22 dönemindeki 5,1 mlr TL’den 3,9 mlr TL’ye geriledi. Kardemir, 28 Haziran tarihinde hisse başına 0,4385964 TL temettü ödemesi gerçekleştirdi.

• Net kar, piyasa beklentisine paralel – Şirket, yılın ikinci çeyreğini, beklentimizin altında, piyasa beklentilerine ise paralel, yıllık %22 artışla 1,1 mlr TL net kar ile tamamladı. Operasyonel gelirler beklentimize paralel gelse de, ticari borç-alacak kaynaklı giderler, net karın beklentimizin altında kalmasında etkili oldu. Yılın ilk yarısında ise Kardemir’in net karı yıllık %61 yükselişle 2,3 mlr TL’ye ulaştı.

• Değerleme ve öneri – 2Ç22 döneminde Kardemir’in operasyonel ve net karlılık performansı, piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Finansallar öncesinde şirket hisseleri son bir ayda endeksten %6,5 negatif ayrışırken, son üç ayda ise endeksten %31 negatif ayrıştı. Şirket hisselerinin finansallara nötr tepki vermesini bekliyoruz. Bununla birlikte, küresel ortamdaki resesyon beklentilerinin baskıladığı ürün fiyatları ve talep tarafında gözlenen zayıflık, yılın ikinci yarısında Kardemir için zorlu faaliyet ortamına işaret etmektedir. Mevcut riskler ışığında Kardemir için hisse başı hedef fiyatımızı 21,54 TL’den 17,00 TL seviyesine güncelliyoruz. Son üç ayda endeksten önemli ölçüde negatif ayrışan Kardemir için kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerilerimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Vakıf Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!