İsdemir Hisse Önerisi / Yapı Kredi Yatırım – (23.10.2018)

İsdemir Hisse Önerisi

Mevcut fiyat: TRY8.22
Hedef fiyat: TRY9.65
Hisse başına temettü: TRY1.00
Getiri: 30%

Yüksek serbest nakit akımı ve temettü verimi ile beraber İsdemir’i AL önerisi ile tavsiye listemize alıyoruz: İsdemir’i araştırma kapsamımıza AL önerisi ve 12 aylık toplam hedef fiyat olarak TRY10.65/hisse (TRY1.00’lik temettü dahil, 30% artış potansiyeli) ile ekliyoruz. Şirket için olumlu görüşümüzün ana sebepleri: 1) Yüksek serbest nakit akımı verimi (FY19T-FY23T arası ortalama 12% serbest nakit akışı verimi) ve temettü verimi (FY19T-FY23T arası ortalama 14% temettü verimi, araştırma kapsamımızdaki hisseler arasındaki en yüksek oran), 2) 1Y18’deki kuvvetli operasyonel performansın; 2Y18’de de büyük ölçüde devam edebileceği beklentimiz (tahminlerimize göre VAFÖK seviyesinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 50% artış; net karda bir önceki yılın aynı dönemine göre 30% artış), 3) İsdemir’in operasyonel olarak (gelirlerinin tamamı döviz cinsindeyken; giderlerinin yaklaşık 25%’i TRY bazlı) ve bilanço pozisyonu açısından zayıf TRY’den faydalanılıyor olması; 4) Uzun ve yassı çelik üretimleri konusunda esnekliği olması, 5) 1.15 milyon metreküplük ek kapasitenin, beklentilerimize göre, 2021’in ilk yarısında devreye girmesi ile, nihai ürün satış hacimlerinde yaklaşık olarak 15%’lik artış, 6) İlgili kapasite artışının maliyetinin; İsdemir’in kendi mühendislik ekibinin olması ve atıl durumdaki tesisin yerine yapılacak olmasından dolayı; makul bir seviyede olabileceği, olarak özetlenebilir. İsdemir hisseleri, tahminlerimize göre, 2019 F/K değeri olarak 6.6x ve FD/VAFÖK olarak 4.7x çarpanlarından işlem görmekte olup; benzer global şirketlere göre sırasıyla 20% ve 12% iskonto ile işlem görmektedir.

Yüksek operasyonel karlılığa karşı somut riskler mevcut: İsdemir’in kuvvetli 2017 ve 1Y18 operasyonel performansı sonrasında; talep ve karlılık konusundaki riskler daha belirgin şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede: 1) yerli talepteki zayıflama, 2) Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’in iç talebinde potansiyel yavaşlama, ve 3) Global ticareti etkileyen korumacılık yaklaşımının küresel talep ve fiyatlar üzerindeki etkileri ana endişe unsurları olarak sayılabilir. Bu faktörlerin de etkisiyle; global sıcak haddelenmiş yassı çelik, soğuk haddelenmiş yassı çelik ve uzun çelik fiyatları, yılbaşından beri USD cinsinden yaklaşık olarak 10% gerilemiştir. Bununla beraber; yılbaşından beri gözlemlenen hurda fiyatlarının rölatif olarak demir ve kömür fiyatlarına karşı daha zayıf seyretmesi; elektrik ark ile üretim yapan üreticilerin; oksijen fırını ile üretim yapan üreticilere karşı rekabet gücünü arttırmıştır.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN