HalkBank Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (13.05.2022)

Tavsiye TUT

Hedef fiyat (TL) 6.45
Artış potansiyeli (%) 19%
Önceki Tavsiye TUT
Önceki hedef fiyat (TL) 7.05

7,05 TL olan hedef fiyatımızı 6,45 TL olarak revize ediyoruz

HalkBank 1Ç22 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 2,025 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %57 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,856 milyon TL olan beklentimizin ve piyasa beklentisi olan 1,977 milyon TL’nin %9 ve %2 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre son derece kuvvetli %3.331 oranında artarak %16,04 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden iyi gelen ticari kar, kredi karşılıkları ile beklentilerden kötü gelen çekirdek bankacılık gelirleri ve diğer karşılıklar sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. 1 milyar TL seviyesine gerileyen ticari zarar karlılığı olumlu etkilemiştir.

Kredi mevduat makasında sektör üstü zayıflama, net ücret ve komisyon gelirlerinde bütçe üstü performans, TL krediler büyüme hızında KOBİ kredileri ve konut kredileri destği ile hafif artış TL ve mevduatlarda pazar payı kayıpları, yeni takibe intikal eden kredi hızında devam eden artış, kredi karşılık oranlarında artış, yüksek seyreden kredi riski maliyeti ve sermaye yeterliliğinde devam eden toparlanma çeyreğin ana unsurlarıdır. Efektif vergi oranı beklentilere paralel %50 seviyesinde yüksektir.

Banka 2022 beklentilerinde değişikliğe gitmemiştir: TL kredi büyümesi: +%20, YP krediler: Sabit, TL mevduat: +%24, YP mevduat: Daralma, Net faiz marjı: Sabit, Ücret ve komisyon gelirleri: Tüfe’ye paralel, Faaliyet giderleri: Tüfe’ye paralel, TGA rasyosu: %3,5 (Sabit), Kredi riski maliyeti (brüt): 170 baz puan, Özkaynak karlılığı: Düşük %10.

Hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Hisse için 7,05 TL olan hedef fiyatımızı 6,45 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %19 artış potansiyeli bulunmaktadır. “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2022T 6,5x F/K ve 0,4x F/DD (Benzerlerine göre %8 iskontolu) çarpanlarıyla ve %8,0 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Kredi mevduat makasında sektör üstü zayıflama. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı yıl sonuna göre 130 baz puan artarak %4,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli tahvil gelirleri %43 artış göstermiştir. Swap fonlama maliyetleri %46 gerilerken kredi-mevduat makası çeyreksel bazda yüksek 175 baz puan zayıflamıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde sektör üstü yıllık artış. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %14, yıllık bazda ise son derece kuvvetli %98 artmıştır ve kamu bankalarının yıllık %88 büyümesine göre kuvvetli bir performans sergilemiştir.

Kaynak: Şeker Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!