Emlak Konut GYO Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (8.03.2021)

4Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

TUT
Hisse Fiyatı: 2,46 TL
Hedef Fiyat: 2,60 TL
Getiri Potansiyeli: %6

 Piyasa beklentisinin altında net kar. Emlak Konut GYO, yılın son çeyreğinde ortalama piyasa beklentisi olan 332 mn TL’nin %19, bizim beklentimiz olan 319 mn TL’nin %15 altında yıllık bazda %53 azalışla 270,7 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen ciro ve operasyonel kar nedeniyle, net kar da beklentimizin altında kaldı. Hem beklentilerin altında gelen finansallar hem de net borç seviyesindeki artış doğrultusunda sonuçların hisse performansına etkisini negatif olarak değerlendiriyoruz.

 Beklentilerin altında ciro performansı kaydedildi. Emlak Konut GYO’nun bu çeyrekte Avangart İstanbul, Köy Zekeriyaköy, Kordinat Çayyolu ve Evora Denizli projelerinde gerçekleşen teslimlerin ciro performansına katkısını görüyoruz. Şirketin 4Ç20’de net satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi olan 1.593 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 2.212 mn TL’nin altında yıllık bazda %56,6 azalışla 905 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Beklentimizin altında gerçekleşen konut teslimi nedeniyle ciro performansı beklentimizin altında kaldı. Son çeyrekte satış gelirlerinin kırılımına baktığımızda, gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların satışlarından 148,8 mn TL, konut ve ticari ünite satış gelirlerinden ise 495,8 mn TL gelir kaydedildi. Maliyetler 4Ç20’de yıllık bazda %38,5 azalışla 698 mn TL seviyesinde gerçekleşirken; gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların maliyetleri 43,9 mn TL, satılan konut ve ticari ünite maliyetleri ise 532,8 mn TL’lik kısmını oluşturdu. Yılın dördüncü çeyreğinde faaliyet gideri yıllık bazda yatay kalarak 121 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı ise yıllık bazda 7,6 puan artarak geçen yılın son çeyreğindeki %5,8 seviyesinden %13,4 seviyesine yükseldi.

 FAVÖK, piyasa ortalama beklentisinin altında. Geçen yıl son çeyrekte 850,3 mn TL FAVÖK kaydeden şirket, 4Ç20’de 92,3 mn TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK, hem piyasa ortalama beklentisi olan 320 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 365 mn TL’nin altında kaldı. Ayrıca şirketin üçüncü çeyrek sonu itibariyle 1,6 mlr TL seviyesinde olan net borcu dördüncü çeyrek itibariyle 2,7 mlr TL’ye yükseldi.

 EKGYO için ‘AL’ olan önerimizi ‘TUT’a çekiyoruz. Beklentilerin altında gelen finansal sonuçları negatif olarak değerlendiriyor, tavsiyemizi TUT’a çekiyoruz. Faizlerdeki mevcut yükselişin konut talebinin hızını yavaşlatacağını düşünürken; Emlak Konut GYO için 12-aylık hedef fiyatımız olan 2,60 TL’yi koruyor, sunduğu %6’lık sınırlı getiri potansiyeli doğrultusunda ‘AL’ olan tavsiyemizi ‘TUT’a çekiyoruz. Kanal İstanbul, yeni ihalelerde ortalamanın üzerinde elde edilecek çarpan değeri ve kentsel dönüşüm süreci ile ilgili haber akışlarının hisse performansı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN