Emlak Konut GYO Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (11.05.2021)

Öneri: AL

Hisse Fiyatı: 1,92 TL
Hedef Fiyat: 2,58 TL
Getiri Potansiyeli: %34

– Piyasa beklentisinin üzerinde net kar. Emlak Konut GYO, yılın ilk çeyreğinde hem ortalama piyasa beklentisi olan 159 mn TL hem de beklentimiz olan 174,5 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %86,2 artışla 241,7 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel kar nedeniyle net kar da beklentimizin üzerinde gerçekleşti.

– Piyasa ortalama beklentisinin altında, beklentimizle uyumlu ciro performansı. Emlak Konut GYO’nun, bu çeyrekte anahtar teslim projelerin ağırlıklı olması sebebiyle ciroda yıllık bazda sınırlı artış kaydedildiğini görüyoruz. Şirketin 1Ç21’de net satış gelirleri, ortalama piyasa beklentisi olan 926 mn TL’nin %13,8 altında, beklentimiz olan 780 mn TL ile uyumlu, yıllık bazda %16,2 artışla 798 mn TL seviyesinde gerçekleşti. İlk çeyrekte satış gelirlerinin kırılımına baktığımızda, gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların satışlarından 447 mn TL, konut ve ticari ünite satış gelirlerinden ise 58,7 mn TL gelir kaydedildi. Maliyetler 1Ç21’de yıllık bazda %21,2 artışla 488 mn TL seviyesinde gerçekleşirken; gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların maliyetleri 149,2 mn TL, satılan konut ve ticari ünite maliyetleri ise 33,3 mn TL’lik kısmını oluşturdu. Yılın ilk çeyreğinde faaliyet gideri yıllık bazda %33,3 artarak 81,3 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı ise yıllık bazda 1,3 puan artarak geçen yılın ilk çeyreğindeki %8,9 seviyesinden %10,2 seviyesine yükseldi.

– FAVÖK, operasyonel giderlerin kontrol altına alınmasının desteğiyle beklentilerin üzerinde. Geçen yıl ilk çeyrekte 238,3 mn TL FAVÖK kaydeden şirket, 1Ç21’de 237,9 mn TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK, hem piyasa ortalama beklentisi olan 176 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 237,9 mn TL’nin üzerinde gerçekleşti. Ancak, bu çeyrekte anahtar teslim projelerin ağırlıklı olması sebebiyle, FAVÖK marjında yıllık 4,9 puanlık gerileme kaydedilerek, FAVÖK marjı %29,8 seviyesinde gerçekleşti. Ayrıca şirketin geçen yıl son çeyrek sonu itibariyle 2,7 mlr TL seviyesinde olan net borcu bu yılın ilk çeyreğinde 2,9 mlr TL’ye yükseldi.

– EKGYO için ‘TUT’ olan önerimizi ‘AL’a çekiyoruz. Net kar ve operasonel karlılık tarafında beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçları pozitif olarak değerlendiriyoruz. Sonuçların ardından, risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz karşısında makro tahminlerimizi ve net borç seviyesini güncellememiz neticesinde, Emlak Konut GYO için 2,58 TL seviyesinde bulunan 12-aylık hedef fiyatımızı koruyor, TUT olan tavsiyemizi ise AL’a yükseltiyoruz. 2021’e ilişkin öngörümüz %12 ciro, %86 FAVÖK, %41 net kar büyümesi açıklaması yönünde bulunuyor. Kanal İstanbul Projesi, yeni ihalelerde ortalamanın üzerinde elde edilecek çarpan değeri ve kentsel dönüşüm süreci ile ilgili haber akışlarının hisse performansı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN