Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi / Tacirler Yatırım – (24.05.2024)

Öneri: AL

Kapanış Fiyatı: 306,75 TL
Hedef Fiyat: 431 TL
Getir Potansiyeli: %41

Yeni Nesil Distribütörlük

DOAS’ı 12 aylık 431 TL hedef fiyatla araştırma kapsamımıza dahil ederken, %41 getiri potansiyeli ile AL tavsiyesi veriyoruz. i) Otomotiv pazarında öngörülenden daha sınırlı daralma, ii) Satış sonrası hizmet ve iştiraklerden gelen katkı değerlememizin ana etkenleri olarak öne çıkıyor. Mevcut piyasa değerini cazip bulduğumuz DOAS, tahminlerimize göre 2024T’de 3,0x F/K ve 1,1x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir.

Rekor bir yılın ardından öngörülenden daha sınırlı daralma… Doğuş Otomotiv, 2023 yılında Skoda dahil toplam 174.577 adet satış gerçekleştirdi. Toplamda 14 marka ve 13 ürün grubunda 90’dan fazla model sunan DOAS, her bir segmentte pazardan daha fazla büyüme gösterdiği bir yılı geride bıraktı. Şirketin bünyesinde bulundurduğu Cupra markası ise 2023 yılında adet satışını %267 artırarak bir önceki yıla göre en çok satışını artıran araç markası olmuştur. Ağır ticari araç kısmında ise Scania, bir önceki yıla göre satışlarını %53,2 oranında artırdı. Şirketin bu pazarda toplam payı %6,2 olmuştur. Şirket otomotiv sektöründe 2023 yılını %15,6 pazar payı ile 3. sırada tamamladı. 2024 yılı ilk çeyreğinde otomotiv satışlarında güçlü rakamlar elde edilse de sektörde tüm 2024 yılı için toplam satış adedi bazında %16 oranında daralma ile beklentilerden daha sınırlı bir düşüş öngörüyoruz.

Satış sonrası hizmet ve iştiraklerden gelen katkı devam ediyor… Şirket için satış sonrası hizmetler periyodik bir gelir kanalı sunarken, 680’den fazla temas noktası ile faaliyetler devam etmektedir. Yüksek karlılık marjları elde edilen satış sonrası hizmetlerin toplam gelirler içerisindeki payı %10 düzeyindedir. Bu oranın gelecek yıllarda artacağını öngörüyoruz. 31.12.2023 finansal tabloları itibarıyla Doğuş Otomotiv’in karlılığının yaklaşık %20’si iştiraklerden gelirken, bu gelirlerin de da yaklaşık %40’ı Skoda distribütörü Yüce Auto’dan, %16’sı ise araç muayene işkolu olan TÜVTÜRK’ten gelmektedir. Skoda’nın pazarda artan hacmi ve gelirleri ile şirketin karlılığına olan katkısının kademeli olarak artacağını düşünüyoruz. Şirket gelir ve karlılığına katkı sağlayan ve grup içi sinerji yaratan bir diğer iştirak ise VDF (Volkswagen Doğuş Finans) iş koludur. Filo, finans, faktöring, sigorta ve servis hizmetlerinden beklenen gelirlerin de konsolide karlılığı desteklemektedir.

Riskler: i) Otomotiv pazarında beklenenden yüksek daralma, ii) Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başlayan Çin menşeli elektrikli araçlara olan talepte artış, iii) yüksek faiz oranlarının devamı ile kredi erişim imkanlarının daha da kısıtlanması.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!