Doğuş Otomotiv Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (22.06.2022)

AL – Hedef Fiyat: 109,30 TL (12-ay)

Mevcut Fiyat (TL) 78.70
Hedef Fiyat (TL) 109.30
Getiri Potansiyeli (%) 39%

Benzersiz sektör konumu, güçlü finansallar

Doğuş Otomotiv hedef fiyatımızı 109,30 TL (12-ay) olarak belirlerken tavsiyemizi AL olarak paylaşıyoruz ve araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Doğuş Otomotiv’i (i) karlılık odaklı stratejisi (ii) özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlarından artan katkı (iii) yeni model lansmanları (iv) elektrikli araçlara olan ilginin artması (v) otomobillerin yatırım aracı olarak değerlendirilmesi ve Volkswagen araçlarına olan ilginin korunması nedeniyle beğeniyoruz. Yılbaşından bu yana endeksin %41 üzerinde performans sergileyen hisse, 2022 tahminlerimize göre 4.4x F/K ve 4.1x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor.

Otomotiv sektöründe Türkiye’nin halka açık şirketler arasında tek ithalatçı distribütör firması olan Doğuş Otomotiv en iyi marj dönemini geçirmektedir. Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve Şirket’in satış rakamlarındaki azalma karşısında otomotiv sektöründe süregelen arz sıkıntısı ve Şirket’in karlılık odaklı stratejisiyle rekor bazda karlılık rakamları açıklayacaklarını tahmin ediyoruz. Beklentimiz, %5 daralma ile 90 bin adet satış hacmi, %59 artışla 38.767 milyon TL satış geliri elde edileceği yönünde. Karlılık tarafında ise %80 artışla 4.279 milyon TL FAVÖK, yıllık 1,3 puan artışla %11,0 FAVÖK marjı ve %67 artışla 3.906 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz.

Otomotiv sektörünün her alanında var olma amacıyla Doğuş Otomotiv; ithalat ve dağıtım, perakende, yedek parça ve satış sonrası hizmetler, ikinci el araç satışı ile dört ana grupta hizmet vermektedir. Şirket, iştirakleri ve iş ortakları sayesinde artı değer yaratmaya devam etmektedir. TÜVTÜRK ile araç muayenesi, Yüce Auto ile Skoda satışları, Doğuş Teknoloji ile yazılım, VDF Grup ile finans, sigorta, faktoring ve filo alanlarında var olmaktadır. 2022 yılında %4 pazar payına sahip olan Skoda bir önceki yılın aynı dönemine göre %700 büyüyerek 80 milyon TL Doğuş Otomotiv’e katkı sağlamıştır. 2023 ve 2024 yıllarında muayeneye girecek olan 1.5 milyona yakın yeni aracın da iştirakler tarafında TÜVTÜRK’e önemli bir katkısı olmasını bekliyoruz.

Şirket, geniş marka ve modelleri sayesinde yeni lansman modellerinin satışlarını sürdürmektedir. Mart ayında Seat CUPRA marka otomobillerin Türkiye genelinde satış ve pazarlama aktivitelerine başlanmıştır. E-Tron, E-Tron GT, E-Tron Sportback ve Scania Super (Yeni Motor-Şanzıman) modelleri bir sonraki dönemde lansmanı yapılacak modellerdir.

Talebi hızla artan elektrikli araçlarla yeni pazar olanakları. Dünyada elektrikli otomobillerin satışları, 2021’deki aynı döneme göre %75 artarken 2022’de de güçlü bir şekilde artmaya devam etmiştir. Türkiye’de henüz %1 paya sahip olan elektrikli araç sektörü Porsche, Audi, Cupra ve Volkswagen’in yeni elektrikli araç modelleriyle önemli bir noktadadır. Premium (lüks) segmentte Türkiye’nin en çok satan elektrikli aracı Porsche Taycan için elektrikli şarj istasyonları kurulumları da devam etmektedir.

Konut fiyatlarındaki aşırı artış dolayısıyla otomobiller de yatırım aracı olarak ilgi görmeye başladı. Mayıs ayı online 2. el satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre %67 oranında artış gerçekleşmiştir ve en çok satılan araç markası Volkswagen olmuştur.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Deniz Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!