Alkim Kağıt Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (31.10.2018)

Alkim Kağıt Hisse Önerisi

Öneri: AL
Hisse Fiyatı : 4,47 TL
Hedef Fiyat : 6,40 TL
Getiri Potansiyeli %43

3Ç18 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Beklentimizin üzerinde gelen net kar rakamı. Alkim Kağıt, yılın üçüncü çeyreğinde beklentimiz olan 18,3 milyon TL’nin üzerinde, geçen yılın aynı döneminde gerçekleşen 6,6 milyon TL’nin yaklaşık dört katı 25,2 milyon TL net kar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net karda, beklentilerimizin üzerinde gelen operasyonel karlılık etkili oldu.

Satış gelirleri, ürün fiyatlarındaki artışın katkısıyla yükseldi. Satış gelirleri beklentimiz ile uyumlu yıllık bazda %76 artış ile 105 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Satış hacmi tonaj bazında yıllık %5,8 gerilemesine rağmen, birim ürün fiyatları dolar bazında yıllık %15,5 artış, Dolar/TL’deki yükselişten dolayı da TL bazında yıllık %86,3 artış kaydetti. Ortalama birim maliyetler ise, dolar bazında yıllık %5,4 yükseliş ile birim ürün fiyatlarının altında artış kaydetti. Böylece, geçen yılın aynı döneminde %18,3 olan brüt kar marjı yıllık 8,0 puan iyileşme göstererek 3Ç18’de %26,3 seviyesine yükseldi.

Operasyonel karlılık marjında rekor seviye. FAVÖK yılın üçüncü çeyreğinde beklentimiz olan 18,8 milyon TL’nin üzerinde, yıllık bazda %185,1 artış ile 25,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Faaliyet giderleri yıllık bazda %15 artış kaydetmesine rağmen, zayıf TL’nin etkisiyle Faaliyet Giderleri/Satışlar oranı yıllık bazda 1,9 puan gerileyerek %3,6 seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, ağırlıklı olarak brüt kar marjındaki iyileşmenin etkisiyle yıllık bazda 9,3 puan artış kaydederek 3Ç18’de %24,3 seviyesine yükselirken, son 10 yıldaki en yüksek çeyreklik operasyonel karlılık marjına ulaştı (bir önceki en yüksek seviye 4Ç16’da görülen %21,0 idi). Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine 12,0 milyon TL seviyesinde gerçekleşen finansman gideri net karı baskılarken, ağırlıklı olarak kur farkı gelirlerinden kaynaklı 20,1 milyon TL’lik net diğer faaliyetlerden gelir net karı destekledi.

AL tavsiyemizi sürdürüyoruz. Her anlamda güçlü gelen sonuçlardan dolayı, üçüncü çeyrek finansalların hisse performansı üzerinde etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz. Sonuçların ardından, makroekonomik ve kur tahminlerimizde yaptığımız revizyonlar doğrultusunda tahminlerimizi güncelliyor, 2018 yılı satış gelirleri ve FAVÖK beklentilerimizi sırasıyla %12,3 ve %49,7 yukarı yönlü revize ediyoruz. Sonuç olarak, tahminlerimizdeki yukarı yönlü revizyonlar, risksiz faiz oranı varsayımımızdaki değişiklik ve benzer şirket modelimizi de güncellememiz neticesinde, 5,60 TL olan 12 aylık hedefimizi 6,40 TL’ye yükseltiyor ve AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN