Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.06.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif alıcılı başlayan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla yükseliş kaydetti. 115,400 direncinin de kırılmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını izlediğimiz BIST100, günü %1,02 değer kazancıyla 115,843 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden endekste, bir önceki zirve 116,300’ün kırılmasıyla 117,200’e yükseliş ivme kazanabilir. Olası kar satışları karşısında ise 115,400 ilk destek olmak üzere 115,000’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yaklaşık üç haftadır süren yatay seyrine devam ediyor. 6,8630’un altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 6,8050 bir sonraki destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında kalması halinde ise düşüş eğiliminin ivme kazanacağı Dolar/TL’de 6,70’e geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 6,92-6,93 bandı direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ekonominin önündeki yolun “olağanüstü” bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsün kontrol altına alınmasındaki başarıya bağlı olduğunu belirtti. Powell, söz konusu krize hükümet tarafından hızlı ve güçlü bir politika eylemiyle müdahale edildiğini hatırlatarak, bu müdahalenin sadece hane halkı ve işletmelere yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomide kalıcı zararların sınırlanmasında fark yarattığını aktardı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında ticaret açığı verisi açıklanacak. Önceki dönem 4,56mlr dolar olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi TUFE endeksi yayınlanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında S&P konut fiyat endeksi ve conference board tüketici güveni verileri açıklanacak. Akşam saatlerinde ise Fed başkanı Powell’ın konuşmasını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çin’den gelen PMI rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da dünkü kayıpların telafi edildiği görülüyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından pozitif seyrediyor.

 EUR/USD ise, 10 günlük hareketli ortalama 1,1235’in altında işlem görüyor. 1,1209’u destek olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviyenin altında kalınması halinde 1,1116’ya geri çekilme hız kazanabilir. Ancak 1,1209 desteği üzerinde kalındığı sürece formasyon onayı alınması kuvvetle muhtemel. 1,1307 direncini yakından takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN