Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.11.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, rekor tazeleyerek 4939,7 seviyesini test etti. Bu seviye üzerinde kalıcı olamayan endeks kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,08 artıda 4858,2 puanla tamamladı. Güne yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 4940,0’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde 5000,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4790,0 ve 4730,0 destekleri izlenebilir.

 Dolar/TL, dünkü TCMB faiz kararı ardından 18,66’ya kadar yükseliş kaydetse de, kalıcı olamayarak geri çekildi. 22 günlük hareketli ortalama 18,58 desteği altında kalınması halinde 18,40’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 18,65 üzeri kapanışlarda 18,95-19,00 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dünkü TCMB faiz kararı sonrası 2020’den bu yana ilk kez politika faizi tek haneye indirildi. Karar metninde TCMB, mevcut politika faizinin yeterli düzeyde olduğunu, faiz indirim döngüsünün bitirilmesine karar verildiğini belirtti. Daha önce yakından takip edildiği vurgulanan, imalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sınırlı olan etkilerinin daha belirgin hale geldiği vurgulandı. Parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek ilâve tedbirlerin devreye alınacağı; uygulanacak politikaların aralık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Para ve Kur Politikası metninde kapsamlı olarak ilan edileceği duyuruldu. Finansal koşulların destekleyici olmasının gerekçelerine yönelik ifadeye arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların eklendi.

 Yurtiçi veri gündeminde, gece saatlerinde Moody’s kredi notu gözden geçirmesi bekleniyor. Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu Ağustos ayında yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altında olan B3 (durağan) seviyesine indiren kurumun bugün bir değişiklik yapması beklenmiyor.

 Yurtdışında Almanya’da 3Ç22 GSYH büyüme verisi nihai okuma açıklanacak. Çeyreklik %0,3 ve yıllık %1,1 büyüme ile önceki değerlerin korunması bekleniyor. ABD piyasaları bugün yarım gün açık olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Küresel risk iştahı dengeli seyrediyor. Dün tatil olan ABD’de bugün yarım gün işlem yapılacak, vadeliler hafif pozitif tarafta devam ediyor. Asya’da karışık bir görünüm var, Çin’de parasal gevşeme ve teşviklere dair beklentiler sürüyor. Avrupa piyasaları ise açılışta yatay olması bekleniyor.

 EURUSD, güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. 200 günlük hareketli ortalama 1,0386 üzerinde kalındığı takdirde 1,0615 ilk direnç olmak üzere 1,0770’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0386 altında 1,025’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!