Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (24.11.2022)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından rekor tazeledi. Gün içinde sert dalgalanmalar olsa da toparlanmayı başaran BIST100, günü %1,54 değer kazancıyla 4854,1 puanla tamamladı. Pozitif görünümün devamını beklediğimiz endekste 4920,0’yi direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5000,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4783,0 ilk destek olmak üzere 4730,0’a düşüş devam edebilir

 Dolar/TL, hafta boyunca kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde kapanış gerçekleştirdi. 18,65 direncini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye üzeri kapanışlarda 18,95-19,00 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,47 ilk destek olmak üzere 18,20’ye düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD merkez bankası Fed, kasım ayına ait toplantı tutanaklarını yayınladı. Tutanaklara göre çoğu Fed yetkilisi yakında faiz artışlarının hızının yavaşlamasını destekledi. Ayrıca Fed ekonomistlerinin politika yapıcıları faiz artırımlarının başladığı Mart ayından beri ilk kez resesyon ihtimalinin yaklaşık yüzde 50’ye yükseldiği uyarısını yaptığı görüldü. Bazı Fed yetkilileri faizlerde zirvenin daha yüksek seviyede gerçekleşeceğini öngördü. Yetkililer nihai faiz seviyesinin faiz artış hızından daha önemli olduğunu ifade etti. Fed Kasım toplantısında politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3,75-4 aralığına yükseltmişti.

 Yurtiçi veri gündeminde PPK kararı (14:00) öne çıkıyor. Politika faizinin 150 baz puan indirimle %10,50’den %9,00’a düşürülmesi ve faiz indirim döngüsünün sonlandırılması bekleniyor. İçeride ek olarak reel sektör güveni ve kapasite kullanım oranı (10:00) açıklanacak.

 Yurtdışında Almanya’da IFO iş dünyası güven endeksleri (12:00) izlenecek. ABD piyasaları bugün tam gün, yarın yarım gün kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de dün açıklanan zayıf PMI verileri ve Fed tutanaklarında faiz artırımlarının yavaşlatılacağı mesajları alım getirirken vadeliler de bu sabah hafif pozitif tarafta. Asya’da ise, Çin’de büyükşehirlerde artan vakalara karşın tam kapanma kararı alınmaması, parasal aktarım mekanizmalarının rahatlatılacağı beklentisi ve konut sektörüne yönelik ilk destek uygulamalarının başlaması bölge borsalarına alım getiriyor. Avrupa piyasaları açılışta karışık olması bekleniyor.

 EURUSD, toparlanmaya devam ediyor. Haziran ayı itibari ile ilk defa 200 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış gerçekleştiren paritede 1,0750- 1,08 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0350 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!