Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (24.01.2023)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 5570,0 seviyesini geçemeyerek kar satışlarıyla karşılaştı. Kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde tutunan BIST100, günü %1,56 değer kaybıyla 5404,0 seviyesinden tamamladı. Endekste 5480,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5570,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 5360,0 ilk destek olmak üzere 5250,0’ye düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, dün 18,80 üzerinde kapanış gerçekleştirmiş olsa da, 10 günlük hareketli ortalama altında işlem görüyor. 18,75’i destek olarak izleyeceğimiz kurda, bu seviye altında kalınması halinde 18,68’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 19,00-19,05 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dün akşam saatlerinde açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için gerekli her türlü adımı atacaklarını belirtti ve gelecek toplantılarda “kayda değer” faiz artışlarının yolda olduğu sinyalini verdi. Lagarde ayrıca, borçlanma maliyetlerinin yeterli ölçüde kısıtlayıcı seviyelere ulaşana kadar istikrarlı şekilde yükseltilmesi gerekeceğini ve ihtiyaç duyulduğu süre boyunca bu seviyelerde kalacağını söyledi. Dün de ECB konsey üyesi Peter Kazimir şahin açıklamalarda bulunmuştu.

 Yurtiçi veri gündeminde Hazine’nin 5 yıl vadeli kira sertifikası ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihraçları (ilk ihraç) izlenecek. Bugün ayrıca 7 asil ve 4 yedek üyeden oluşan Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) başkan dahil beş üyenin görev süresi doluyor. Yargıtay’dan üç yeni üye, Danıştay’dan ise iki yeni üye atanması bekleniyor.

 Yurtdışında Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de imalat, hizmet ve bileşik PMI verileri (11:30, 12:00 ve 17:45) öne çıkarken ABD’de ayrıca Richmond Fed imalat ve iş koşulları endeksleri takip edilecek (18:00). Makro veriler dışında, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması (12:45) takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, enflasyonda gevşeme beklentileri ve zayıf banka bilançoları ardından teknoloji ve hizmet alanında daha tatminkâr sonuçlar alınması ABD borsalarını destekliyor. S&P 500 endeksi dün 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapandı. Dow Jones Sanayi ve Nasdaq Bileşik endekslerinde de kısa vadeli dirençlerin aşıldığını, momentumda ise toparlanma yaşandığını görüyoruz. ABD vadelileri bu sabah yatay, Asya’da ise açık bölge borsaları pozitif bölgede işlem görüyor.

 EURUSD, dün 1,0875 üzerinde tutunamayarak geri çekildi. An itibariyle yeniden test edilen bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,10 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,082 ilk destek olmak üzere 1,072’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!