Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.01.2023)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans boyunca dalgalı bir seyir izledi. Kısa ve orta vade hareketli ortalamaların üzerinde tutunmaya devam eden BIST100, günü %1,25 değer kazancıyla 5490,3 puanla tamamladı. XU100 endeksinde 5570’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5650 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 5430 ilk destek olmak üzere 5360’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, 18,80-18,85 bandında işlem görmeye devam ediyor. Bu bant üzerinde kalınması halinde 19,00-19,05 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,65 ilk destek olmak üzere 18,40’a düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dünkü bir söyleşide küresel durgunluk konusunda birkaç ay öncesine göre daha iyimser olduklarını ancak dünya genelindeki ekonomik toparlanmanın hala “kısmi ve dengesiz” olduğunu söyledi. IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme tahminini düşürmesini beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonuna doğru, umarız 2024’te daha yüksek bir büyüme yoluna doğru trendin tersine döndüğünü göreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

 Yurtiçi veri gündeminde Ocak ayı tüketici güveni (10:00) ile 15:00’te başlaması beklenen Kabine toplantısından çıkacak mesajlar izlenecek. Kabine’nin gündeminde, EYT düzenlemesi öne çıkıyor. Ek olarak, dış ilişkiler, sosyal düzenlemeler vb. konular gündemde olacak.

 Yurtdışında Euro Bölgesi’nde Ocak ayı tüketici güveni, ABD’de ise Aralık ayı öncü göstergeler endeksi açıklanacak (18:00). ABD ekonomisinde olası dönüm noktalarını 7 ay önceden tahmin etme amaçlı takip edilen öncü göstergeler endeksi Kasım’da negatif bölgeye geri dönmüş ve 2023 ortalarında ABD’de yaşanabilecek bir resesyona işaret etmişti.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de Cuma günü %1,0 – %2,7 arası güçlü yükselişler yaşanırken kısa vadeli desteklerden orta vadeli dirençlere hızlı bir yönelim gördük. Gelecek hafta 1 Şubat Çarşamba akşamı açıklanacak Fed faiz kararına kadar Fed yöneticilerinin “sessiz döneme” girmesi nedeniyle ABD borsalarında Fed yöneticilerden gelen açıklamaların yarattığı volatilite yatışacaktır. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EURUSD, dolar endeksindeki geri çekilme ile yeniden yükselişe geçti. 1,0875 seviyesinin geçilmesi ile yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede, 1,10 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0815 ilk destek olmak üzere 1,0715’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!