Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (22.03.2023)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif pozitif açılışla başlayan endeks, 5000 seviyesi üzerinde kalıcı olamayarak yeniden satış baskısıyla karşılaştı. 2022 Temmuz ayından itibaren oluşan trend desteği üzerinde tutunmaya devam eden BIST100, günü %1,38 değer kaybıyla 4906,6 puanla tamamladı. BİST100 endeksinde 4840, 4700 ve 400 destek olarak öne çıkarken, yükselişte 4980, 5080 ve 5220 dirençleri takip edilebilir.

 Dolar/TL, 19,00 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalındığı takdirde 19,25-19,30 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,85 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Geçtiğimiz gün ABD Hazine Bakanı Yellen’ın, attıkları adımların başka bankaların iflas riskini azalttığını ve gerekirse daha güçlü adımlar atabileceklerini söylemesinin ardından, ABD Senato Bankacılık Komitesi 28 Mart’ta toplanacağını açıkladı. Komite Başkanı Sherrod Brown’ın aktardıklarına göre, ilk duruşma Federal Deposit Insurance Corporation Başkanı Martin Gruenberg, Federal Rezerv yetkilisi Michael Barr ve ABD Hazine Bakanlığı müsteşarı Nellie Liang’ın da aralarında bulunduğu tanıklar dinlenecek. Bugün akşam saatlerinde gerçekleşecek olan Fed faiz kararı sonrası yapılacak olan basın toplantısında da, yaşanan banka krizleri ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

 Yurtdışı veri gündeminde Euro Bölgesi’nde Ocak ayı ödemeler dengesi (12:00) öne çıkarken ABD’de bugün Fed’in politika faizi kararı (21:00) takip edilecek. Beklentiler politika faizinin %4,75’den %5,00 bandına yükseltilmesi yönünde. Ayrıca karar sonrası Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı (21:30) önemli olacak. Bu toplantıda ek olarak Fed’in projeksiyon metnini de izleyeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa ve ABD’de bankacılık sektörüne dair risklerin azalması ABD borsalarındaki yükselişi ikinci güne taşımış oldu. S&P500 endeksinin 4000 üzerine yerleşmesi olumlu. Diğer taraftan faizlerdeki yükselişi enflasyondan öte azalan kriz endişesiyle ilişkilendirmekteyiz ve piyasa dinamikleri açısından kısa vadede destekleyici buluyoruz. Bu sabah Asya piyasaları da toparlanırken, ABD vadelileri de dengeli seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor

 EURUSD, 2022 Ekim ayımdan itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Dün 1,075 direnci üzerinde kapanış gerçekleştiren paritede 1,10 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1,07 ilk destek olmak üzere1,057’e düşüş görülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!