Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (21.03.2023)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe satıcılı başlayan endeks, seans boyunca zayıf görünümünü devam ettirdi. 50 günlük hareketli ortalama altında kapanış gerçekleştiren BIST100, günü %3,1 değer kaybıyla 4975,4 puanla tamamladı. BİST100 endeksinde teknik olarak 4930, 4865 ve 4700 destek olarak öne çıkarken, yükselişte 5080, 5220 ve 5400 dirençleri takip edilebilir.

 Dolar/TL, 19,00 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalındığı takdirde 19,25-19,30 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,85 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dün açıklamalardan bulunan ECB başkanı Lagarde, bankacılık sektöründe yaşanan son çalkantıya atıfta bulunarak Euro Bölgesi’nde bankacılık sektörünün dirençli olduğunu söyledi. ECB’nin yaşananları yakından takip ettiklerini belirten Lagarde İsviçreli yetkililerin son attıkları adımları memnuniyetle karşıladıklarını aktardı. Enflasyonun uzun süre daha yüksek kalacağını öngören Lagarde bankanın faiz adımlarının verilere bağlı olacağını belirtti.

 Öte yandan Avrupa Birliği İran’a karşı uyguladıkları yaptırımların kapsamını genişletti. Açıklamada, İran’dan 8 kişi ve 1 kurumunun AB yaptırım listesine eklendiği ve yaptırım listesindeki kişilere seyahat yasağı getirildiği bildirildi. Bu kişi ve kurumların mal varlıkları donduruldu ve mali kaynak sağlanması yasaklandı. AB’nin bu yaptırım kararlarını alırken Rusya-Çin devlet başkanları bir araya geldi. Putin, ülkesini ziyaret eden Çin lideri Şi’nin Rusya-Ukrayna savaşına son verme planını değerlendireceklerini belirtti.

 Yurtdışı veri gündeminde Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW Ekonomik Güveni (13:00) öne çıkarken, ABD’de ise ikinci el konut satışları (17:00) öne çıkmakta. Ayrıca ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması (15:30) da takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Credit Suisse – UBS anlaşması sonrası piyasalar kayıplarını azaltmaya çalışırken, ABD’de batan bankaların alımı için de teklif süreleri uzatıldı. Dün ABD borsalarında endişelerin azalmasıyla %1’e yakın yükseliş takip ettik. 2 ve 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişi de şu aşamada olumlu buluyoruz. Asya piyasalarının genelinde pozitif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması bekleniyor.

 EURUSD, 2022 Ekim ayımdan itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde işlem gören paritede 1,0750’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzeri kapanışlarda 1,10 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,063 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!