Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (14.08.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans sonlarına doğu satış tarafına geçti ve 1095,85’e kadar geri çekildi. Ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100 günü %1,25 değer kaybıyla 1100,26 puanla kapattı. 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış gerçekleştirmeyi başaran endekste tepki alımları görülebilir. Bu durumda 1110,0 ilk direnç olmak üzere 1126,0’ı hedef olarak takip edebiliriz. Kar satışlarının devamı halinde ise 1070,0’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 7,30-7,36 banında dalgalanmaya devam ediyor. 7,30 desteği altında kalınmasıyla aşağı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz kurda 7,20’ kadar geri çekilme devam edebilir. Dxy endeksinin 93,20 seviyelerine kadar gerilemesi ile de dolarda zayıf görünüm devam ediyor. Ancak dxy endeksinin bu seviyelerden tepki görmesi ile kurda da yukarı yönlü hareketlenme görülebilir. Bu durumda 6,38’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 AB Dışişleri Bakanları bugün öğleden sonra toplanıyor. Yunanistan’ın olağanüstü toplantı talebi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelikti. Zirvede Türkiye’nin yanı sıra Lübnan’daki patlama ve Belarus’taki tartışmalı seçimlerin ardından oluşan tablo da ele alınacak. Yunanistan’la tam dayanışma içinde olunduğu mesajının verilmesi, Türkiye’nin faaliyetlerinin kınanması ve yaptırım uyarısının yinelenmesi dışında somut bir karar alınması beklenmiyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında cari denge, sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise beklenti anketi yayınlanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi GSYH arından ABD tarafında perakende satışlar ve sanayi üretimi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Asya piyasaları ABD’nin teşvik görüşmelerini durdurmasıyla karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken ABD vadelileri de dünkü seans kapanışı ardından yatay seyrini sürdürüyor.

 EUR/USD ise, dün 1,1865’e kadar yükseliş görüldü. Dxy endeksindeki zayıflığın da etkisiyle güçlü duruşunu devam ettiren paritede bugün Euro Bölgesi GSYH ve ABD tarafında açıklanacak olan veriler ile dalgalanma görülebilir. Bu durumda 1,1915’i direnç olarak takip edecekken, geri çekilmelerde 1,1704 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN