Yapı Kredi Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (2.08.2021)

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri

Kapanış Fiyatı: (TL) 2,39
Hedef Fiyat: (TL) 3,30
Uzun Vadeli Öneri: AL

Azalan karşılık giderleri ile beklentileri aşan net kar (+)

Yapı Kredi Bankası 2021 yılı ikinci çeyrek dönemi için bizim ve piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde, çeyreksel %53,7, yıllık %67,7 yükseliş ile 2,2 mlr TL net kar açıkladı. Temel olarak 2Ç’de tahminlerimizin daha altında gelen karşılık giderleri, net kar beklentimizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Banka yönetimi 2021 yılsonu kredi risk maliyeti beklentisinde aşağı yönlü güncelleme yaparken, net faiz marjı düşüş beklentisini ise daha da arttırarak 30 bp’den 50 bp düzeyine çekti. Banka %14-16 aralığındaki maddi ortalama özkaynak karlılığı tahmininde değişikliğe gitmedi. Yapı Kredi Bankası için 3,30 TL olan hedef fiyatımız ve kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” tavsiyelerimizde değişikliğe gitmiyoruz.

• Mevduat büyümesi zayıf kalırken, repo fonlaması artış gösterdi – Yapı Kredi Bankası’nın 2021 yılının ikinci çeyreğinde TL kredi büyümesi %4,2 düzeyinde gerçekleşirken, YP kredileri ise dolar bazında %2,1 daralma kaydetti. Böylece bankanın yılın ilk yarısında TL kredileri %10,8 büyürken, YP kredileri ise %6,0 daralmış oldu. Fonlama tarafında ise, bankanın 2Ç’de TL mevduat hacmi çeyreksel %1,4 artarken, YP mevduatı ise %4,2 azaldı. Diğer yandan, bankanın repo fonlaması bir önceki çeyreğe göre %27,6 artış gösterdi. Ayrıca bankanın 1Ç’de %15,4 olan sermaye yeterlilik oranı (BDDK geçici yasal düzenlemeler hariç) 2Ç’de %16,2 düzeyine çıktı. Bu dönemde “İçsel Derecelendirmeye Dayalı” yöntemine geçiş SYR’yi yaklaşık 59 bp olumlu etkiledi. Aktif kalitesine bakıldığında ise intikallerin sınırlı kalması ve güçlü tahsilat performansı bankanın aktif kalitesi göstergelerine olumlu yansıdı.

• İyileşen kredi-mevduat makası, net faiz gelirlerini pozitif etkiledi – 2Ç’de enflasyon güncellemesi sonucu TÜFEX gelirlerinin artmasının yanı sıra kredi-mevduat makasındaki genişleme sonucunda bankanın net faiz gelirleri (swap dahil) çeyreksel %37,1 artış gösterdi. Banka’nın komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe göre bir miktar azalarak 1,63 mlr TL olurken, hazine işlemlerinden gelirinin azalması net ticari zararının artmasına yol açtı. Diğer yandan, bankanın 2Ç’de net karşılık giderlerinin çeyreksel %68,2 oranında azalması, net karı olumlu etkiledi. Böylece bankanın 1Ç’de %2,0 olan net risk maliyeti 2Ç’de %1,3 düzeyine gerilerken, ortalama özkaynak karlılığı %11,4’den %12,8’e ulaştı.

• 2021 yılsonu beklentilerini güncelledi – Banka TL kredi büyümesi tahminini yukarı yönlü (yüksek-onlu seviyelerden düşük-yirmili seviyelere) güncellerken, net faiz marjı düşüş beklentisini ise daha da arttırarak 30 bp’den 50 bp düzeyine çekti. Ayrıca komisyon gelirlerindeki artış beklentisini %14-16 aralığından %24-26 aralığına revize eden banka, toplam kredi riski maliyetindeki 200 bp’nin altı beklentisini 150 bp altı olarak güncelledi. Banka %14-16 aralığındaki maddi ortalama özkaynak karlılığı tahmininde değişikliğe gitmedi.

• Değerleme ve öneri – 2Ç21’deki güçlü sonuçların ardından Yapı Kredi Bankası için 2021 sonu net kar tahminimizi 6,3 mlr TL olarak koruyoruz. Ayrıca banka için 3,30 TL olan hedef fiyatımız ve kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” tavsiyelerimizde değişikliğe gitmiyoruz.

Kaynak: Vakıf Yatırım