Yapı Kredi Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (12.11.2019)

Akenerji’ye sağlanan 854 mln $ tutarındaki kredi yeniden yapılandırıldı

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY2.39
Hedef Fiyat/Hisse TRY3.24
Getiri Potansiyeli 36%

– Akenerji 18 ayı geri ödemesiz olmak üzere TL ve ABD Doları cinsinden 5 yıl ve 13 yıl vadeli toplam 854 milyon ABD Doları tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılması için, Yapı Kredi Bankası ile sözleşme yapıldığını açıkladı.

– Akenerji’nin son bir yılda ürettiği FAVÖK tutarı 415 milyon TL FAVÖK marjı ise %20.7 seviyesindedir.

– Şirketin net borcu ise Eylül 2019 itibari ile 4.7 milyar TL, özsermaye büyüklüğü ise 37.4 milyon TL tutarındadır.

– Faiz yükü dikkate alınmadığında ve son bir yıllık FAVÖK performansının sürebileceği varsayımı altında şirketin mevcut borcunun tamamını 11-12 yıl gibi bir süre içerisinde ödeyebileceği düşünülebilir.

– Bu nedenle 18 aylık geri ödemesiz dönemin şirkete soluklanma imkanı tanıması beklenebilir.

– Yapı Kredi Bankası tarafında ise Akenerji’ye sağlanan bu kredi yakın izlemede takip ediliyordu (Grup 2).

– Bankanın yeniden yapılandırılan kredileri de kapsayan yakın izlemedeki kredi oranı %16.2 seviyesinde bulunmakta (37.6 milyar TL), ki bunun yarıya yakın bir kısmı yeniden yapılandırılan kredilerden oluşmaktadır.

– Akenerji’ye sağlanan kredinin de yeniden yapılandırma sınıfına atılması yakın izlemedeki kredi miktarını değiştirmeyecek olmakla birlikte yeniden yapılandırılan kredi miktarını yaklaşık %30 kadar yükselterek yeniden yapılandırılan krredilerin toplam krediler içerisindeki oranını %9.4 seviyesine yükseltebileceğini hesaplıyoruz (3Ç19: %7.3).

Bu krediye dair beklentilerin önemli ölçüde yüksek karşılık gideri olarak kar tahminleri içerisinde yer aldığını düşündüğümüz için haberin Yapı Kredi Bankası hisse fiyatı üzerinde belirgin bir etkisi olmamasını bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN