Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (25.05.2023)

Piyasalara Bakış

Güne yatay başlayan BIST100 endeksi, günün devamında dalgalı seyrederken günü %1 düşüşle 4.425 seviyesinden tamamladı. BIST işlem hacmi ise 40,1 mlr TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil 26 hisse değer kazandı, 71 hisse ise değer kaybetti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren SASA, SMRTG, ENKAI olurken, en fazla negatif etki TUPRS, KCHOL ve SAHOL’dan geldi. Yurt dışı piyasalar ise günü satıcılı bir seyirle kapattı.

Yurt içinde kapasite kullanım oranı mayıs ayında 0,6 puan arttı, reel kesim güven endeksi ise 0,3 puan artış gösterdi. Küresel piyasalarda izlenen FED tutanaklarında faiz artışları konusunda fikir ayrılıkları olduğuna, enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğine ancak bankacılık sisteminin güçlü kaldığına dair açıklamalar öne çıktı. Ayrıca birçok yetkili finansal sistemin olası şoklar karşısında korunması adına borçlanma limitinin yükseltilmesi gerektiğini belirtirken, finansal koşullarda beklenen sıkılaşmanın yıl sonunda hafif durgunluk yaratabileceğine dikkat çekildi. Bugün yurt dışında ABD’de 1Ç23 büyüme verileri takip edilecek. İçeride ise TCMB faiz kararı toplantısı izlenecek, analist beklentileri politika faizinin sabit kalacağı yönünde oluşmakta.

Borsa İstanbul’un bugüne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Yukarı hareketlerde, gelen kar satışları ve daralan işlem hacmine bağlı olarak kalıcılık oluşmuyor. Dolayısıyla da endekste 4.400-4.280 aralığında yeni denge arayışları görmeyi bekliyoruz. Olası yukarı tepkilerde ise 4.550-4.600 aralığı satış amaçlı kullanılmaya devam edilecektir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!