Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (24.05.2024)

Piyasalara Bakış

BIST 100 Endeksi güne hafif satışlarla 10.870 seviyesinden başlangıç yaptı. Endekste gün içerisinde dalgalı bir seyir izlenirken, kapanış 123,4 mlr TL işlem hacmiyle ve %0,98 düşüşle, 10.793 seviyesinden gerçekleşti. Endekste yer alan 27 hissede yükseliş görülürken 72 hisse günü negatif tamamladı. Endekse puan bazlı en fazla negatif etki YKBNK ve KCHOL’dan geldi. Bankacılık endeksinde %1,67, sanayi endeksinde ise %0,89 düşüş görüldü. Küresel piyasalar tarafında, ABD piyasaları günü satıcılı kapatırken, Avrupa piyasalarında ise karışık kapanışlar gözlendi.

Dün içeride, TCMB gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz oranının, piyasa beklentilerine paralel olarak, %50 seviyesinde sabit tutulmasına karar verdi. Yayımlanan metinde, nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama kaydettiği belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiği, bununla birlikte tüketim malı ithalatının artarak cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırladığı belirtildi. Açıklanan tüketici güven endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında artarak 80,51 seviyesine ulaştı. Yurt dışı piyasalar tarafında ise Almanya ve Avro Bölgesi’nde takip edilen imalat PMI verileri beklentilerin üstünde gelerek sırasıyla 45,4 ve 47,4 olarak ölçüldü. ABD’de açıklanan PMI imalat verisi 54,4 seviyesinde gerçekleşirken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin hafif altında gelerek 215 bin olarak açıklandı. Bugün içeride veri akışı sakin, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak olan dayanıklı mal siparişleri ile Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Bugüne Avrupa ve ABD piyasalarının hafif alımlarla başlaması bekleniyor. BIST 100 endeksinin ise güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Endekste 10.700 seviyesinin altına gelinmesi satışların hızlanarak 10.500 seviyelerine kadar devamına neden olabilir. 10.700 üzerinde kalındığı sürece ise endekste yeniden 11.000 seviyelerine doğru denemeler görmeye devam edebiliriz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!