Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (23.09.2022)

Piyasalara Bakış

Düne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi günü %1.53 yükselişle 3,295 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 61.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 63 hisse değer kazandı, 34 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.35 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli endekslerde hafif negatif bir seyir izleniyor.

Piyasalar tarafından merakla beklenen FED faiz kararının ardından yurt dışı endekslerde negatif seyir sürüyor. 75 baz puanlık faiz artışı her ne kadar beklentilere paralel olsa da, FED’in yayımladığı ekonomik projeksiyonlar endekslerdeki baskının sürmesine neden oldu. FED 2022 yılı için büyüme tahminini aşağıya, işsizlik ve enflasyon tahminlerini ise yukarıya çekti. 2023 yılına ilişkin tahminlerinde de revizyona giden FED, PCE çekirdek enflasyon için %3.1 seviyesinde gerçekleşme öngördü. Ayrıca yıl sonuna kadar en az 125 baz puan artırım ihtimali de arttı. Kararın ardından ABD 2 yıllık tahvil getirisi %4.10 seviyelerine yükselirken, dolar endeksi 111 seviyesinin üzerine çıktı. ABD hisse endekslerinin Haziran ayındaki dip seviyeleri tekrar test edebileceğini düşünüyoruz ancak 3.çeyrek finansallarını da önemsiyoruz. FED kararının ardından dün piyasalar Japonya, İngiltere ve Türkiye merkez bankalarının kararlarını takip etti. Japonya merkez bankası (BOJ) para birimindeki değer kayıplarına rağmen politika faizinde değişikliğe gitmedi. Banka, yenin dolar karşısındaki değer kayıplarının ardından 24 yıl sonra ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahale etti. İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz oranını %1.75’ten %2.25’e çıkardı. İçeride ise TCMB, politika faizini 100 baz puan indirdi. Ekonomik veri tarafında bugün ABD, İngiltere ve Almanya’da S&P üretim PMI verileri takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede satışların karşılanmasıyla dip oluşturmaya çalışan endekste 3,240-3,200 destek seviyeleri iken 3,320-3,350 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Yatırımcılara 3,200 zarar-kes seviyesi olmak üzere pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!