Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (23.02.2024)

Piyasalara Bakış

BIST100 Endeksi güne 9.359 seviyesinden pozitif başlangıç yaptı. Endekste gün içerisinde dalgalı bir seyir izlenirken, gün içi TL bazlı yeni rekor seviye olan 9.406 seviyesi test edildi. Endeks kapanışı 143,8 mlr TL işlem hacmiyle ve %0,38 yükselişle 9.347 seviyesinden gerçekleşti. Endekste yer alan 67 hissede yükseliş görülürken 31 hisse günü negatif tamamladı. Endekse puan bazlı en fazla pozitif katkı THYAO ve FROTO’dan geldi. Küresel piyasalar tarafında da hem ABD piyasalarında hem de Avrupa piyasalarında pozitif kapanışlar görüldü.

Gün içerisinde açıklanan PPK kararında politika faizi, beklentilere paralel olarak %45 seviyesinde sabit bırakıldı ve ayrıca Kurul, enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağını belirtti. Almanya ve Avro Bölgesi Imalat PMI verileri beklentilerin ve büyüme seviyesi olan 50’nin altında kaldı. Avro Bölgesi’nde enflasyon verisi beklentilere paralel olarak, yıllık bazda %2,8 olarak açıklandı. ABD’de ise Imalat PMI beklentileri aştı ve ayrıca ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında, 201 bin olarak gerçekleşti. Bugün yurt içinde reel kesim güveni ve kapasite kullanımı verisi açıklanırken, Almanya’ da büyüme verisi takip edilecek. Bugün için Japonya piyasaları İmparatorun Doğum Günü resmi tatili dolayısıyla kapalı olacak.

Bugüne hem Avrupa ve ABD piyasalarının hem de BIST100 endeksinin alıcılı başlamasını bekliyoruz. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’inde düşüş sürerken, CDS tarafındaki gerileme, endekste yukarı hareketi desteklemeye devam edecektir. Endeksin iki defa test edip kırmayı başaramadığı 9.400 seviyesinin aşılması halinde yeni hedef 9.800 olacaktır. Gerilemelerde ise 9.250-9.150 aralığı destek olarak izlenecektir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!