Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (21.09.2022)

Piyasalara Bakış

Düne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalı seyretse de seans içinde dip formasyonu oluşturdu ve günü %2.4 artışla 3,277 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 70.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 73 hisse değer kazandı, 24 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.30 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif negatif bir seyir izleniyor.

Haftanın en önemli gündem maddesi bugünkü FED faiz kararı olacak. Piyasa katılımcıları FED’in 75 baz puan faiz artırmasını bekliyor, ayrıca piyasa fiyatlamalarına bakıldığında 2023’ün Mart ayına kadar, %4-4.5 bandı hedefiyle faiz artırımlarının devamı bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında FED’in bugün 75 baz puan faiz artırması fiyatların içinde diyebiliriz fakat ekonomik görünüm, konut ve iş gücü piyasasına ilişkin yorumları gelecek toplantılara ilişkin sinyal verecektir. Özellikle nihai faiz oranına ilişkin ifadeler piyasa fiyatlamalarını değiştirebilir. Bugünkü toplantı öncesinde dün ABD endeksleri %1 civarında değer kaybederken, Avrupa ve Asya-Pasifik endekslerinde de satıcılı seyir izlendi. FED sonrasında oluşabilecek olası yükselişin yine geçici olacağını düşünüyoruz. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.55, 2 yıllık tahvil faizi %3.95 seviyesinde bulunurken son 10 yılın en yüksek seviyelerinde olduğumuzu hatırlatalım. Dolar endeksi ise 110.2 seviyesinin üstünde işlem görüyor. Bugün ABD’de FED kararı dışında konut satışları verisi açıklanacak.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Geçtiğimiz haftadan bu yana gerileyen bankacılık endeksinin bu haftayla beraber yataylaştığını görüyoruz, halen VIOP için pozisyon yoğunluğu devam ediyor, bu nedenle dalgalanma görülebilir ancak bankaların son düşüşüyle orta vadede potansiyel yarattığı düşüncemizi yineliyoruz.  Endekste 3,200-3,150 destek seviyeleri iken 3,280 üzerinde 3,350-3,400 dirençlerinin hedeflenebileceği kanaatindeyiz. Dolayısıyla banka dışında holding, perakende, gıda ve havacılık sektörlerinde de pozisyon alınabilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!